Kalendarz tygodnia: Kolejna aktualizacja Etheruem i kluczowe dane dla Wall Street

Zwykle gdy zbliżają się święta, globalni inwestorzy ograniczają aktywność. Najbliższy tydzień jednak nie będzie nudny. Co więcej – wobec niższego wolumenu na rynku potencjalna zmienność cen może zwiastować wysoką zmienność. Głównymi wydarzeniami będą odczyty danych o przemyśle Chin i USA, piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Dla inwestorów w Polsce istotna będzie decyzja i protokół RPP. Dla kryptowalut z kolei istotna będzie aktualizacja Ethereum Shapella, która odbędzie się we środę. Przejdźmy dalej i zobaczmy, czego się spodziewać?

Dane makro

Od strony makro inwestorzy coraz większą uwagę poświęcają danym, które mogłyby zwiastować ew. recesję. Dlaczego? Ponieważ Fed jest już blisko końca podwyżek stóp, a inflacja globalnie spada. Wall Street szuka zatem odpowiedzi na pytanie, czy odbędzie się to bez poważnych konsekwencji dla gospodarki? W tym tygodniu od strony ogólnego sentymentu rynku bardzo istotne mogą być indeksy PMI z Chin i USA. Ich poprawa w obecnych , dezinflacyjnych okolicznościach może oznaczać wiatr w żagle dla byków. Pokaże, że sytuacja w globalnej gospdoarce jest wciąż dobra, a to znaczy że popyt nadal jest spory!

Podobnie inflacja cen producentów (PPI) ze strefy euro może pokazać inwestorom czy EBC, podobnie do Fed będzie zbliżał się do końca cyklu. Inwestorzy w Polsce będą oczekiwać decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Tradycyjnie spodziewajmy się komentrazu prof. Glapińskiego. Prawdopodobnie jednak stopy zostaną utrzymane. Choć dane o inflacji z Polski niepokoją, ostatni odczyt pokazał spadek. Dodatkowo globalny dezinflacyjny trend w zasadzie w najlepsze. Spodziewajmy się zatem narracji, że oto Polska niebawem stanie się inflacyjną zieloną wyspą. Szef NBP powinien zapewnić, że przynajmniej do roku wyborczego scenariusz argentyński Polakom nie grozi.

NFP

Drugim w naszej ocenie bardzo istotnym wydarzeniem tygodnia będzie piątkowa zmiana zatrudnienia w USA (NFP). Dane uzupełnią poprzednie odczyty JOLTS i ADP. Ostatecznie pokażą czy rynek pracy w USA nadal jest tak samo mocny. Mimo trwającego wiele miesięcy cyklu podwyżek. Z jednej strony odczyty świadczące o silnym rynku pracy mogą nieco osłabić nastroje. Z drugiej jednak Wall Street możę odbierać je pozytywnie jako oznakę 'silnego konsumenta’! A przecież silni konsumenci to wyższe marże i zyski firm. Reakcja rynków pokaże nam, czy byki 'ślepo’ kupują dezinflację. Czy może pozostaną ostrożne wobec potencjalnego wydłużenia cyklu podwyżek przez Powella?

Analitycy spodziewa się, że zmiana zatrudnienia w marcu wyniosła ok. 240 000. Źródło: Bloomberg

Fed wielokrotnie wskazywał, że rynek pracy musi się osłabić by Rezerwa Federalna złagodziła politykę monetarną. W ostatnim czasie bankierzy wskazywali zwiększone do nawet 4,5% bezrobocie jako cel na 2023 rok! Zatem spadek zatrudnienia jest pożądany przez Fed. W naszej ocenie rynek najlepiej przyjąłby dane nieznacznie niższe od powszechnie oczekiwanych. Fed sygnalizował że spadek inflacji bez katastrofy rynku pracy jest możliwy. Gwałtowny zjazd o ponad 100 000 wakatów mógłby zwiększyć szansę na twarde lądowanie gospodarki. Z kolei gwałtowny wzrost może oznaczać, że podwyżek stóp będzie więcej!

Kalendarium

  • Poniedziałek: Kluczowe przemysłowe indeksy z Chin, Japonii, Europy i USA, inflacja w Szwajcarii
  • Wtorek: Bilans handlowy Niemiec (import, eksport), inflacja PPI ze Strefy Euro, zamówienia i dane JOLTS z USA
  • Środa: Decyzja i konferencja RPP ws. stóp procentowych, decyzja RBA, odczyty indeksów usługowych z Europy i USA, raport ADP
  • Czwartek: Produkcja przemysłowa z Niemiec, dane o rynku pracy w Kanadzie, wnioski o zasiłek z USA
  • Piątek: Protokół z posiedzenia RPP, dane o bezrobociu i rynku pracy w USA (raport NFP), dane o kredytach konsumenckich z USA

Kryptowaluty i Shapella Upgrade

Główne wydarzenie tygodnia na rynku crypto bezsprzecznie dotyczyć będzie Ethereum. Deweloperzy (AllCoreDevs Execution Layer) zaplanowani na środę aktualizację Shapella. Od tego czasu inwestorzy będą mogli wycofywać swoje stakowane tokeny ETH z łańcucha Beacon. Testy w Goerli i Sepolia pokazały, że szansa na błąd w czasie aktualizacji są niewielkie. Aktualizacja doda także nowe protokoły EIP-3651, EIP-3855, EIP-3860, EIP-4895 i EIP-6049, które mają poprawić przepustowość Ethereum tzw. danksharding. Aktualnie Etheruem przetwarza tylko ok. 10 transakcji na sekundę. Rynek zwróci przede wszystkim uwagę na to jak wielu inwestorów zdecyduje się na wypłatę środków (oraz nagród) z Beacon Chain.

Każdy tydzień przybliża nas do kolejnego się halvingu Bitcoina. Od poprzedniego minęło już 1055 dni. Źródło: Halving tracker

Może Cię zainteresuje:

BitcoinEthereumEthereum 2.0KryptowalutyNFPUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz