Justin Sun chroni Curve Finance przed upadkiem. Rozwój De-Fi znów się zatrzyma?

Twórca blockchainu Tron i obecny CEO BitTorrent, Justin Sun (szacowany majątek 400 mln USD) zdecydował się kupić spory pakiet kryptowaluty Curve (CRV). Atak hakerski wyceniany na ok. 70 mln USD uderzył w wycenę kryptowaluty Curve (CRV). Transakcja miała miejsce w sytuacji, gdy cena zbliżyła się niebezpiecznie blisko poziomów likwidacji pozycji CEO Curve, Michaela Egorova (0,37 USD). Jednocześnie osobiste powody Suna, który w tej sytuacji stał się 'rycerzem w lśniącej zbroi’ nie są do końca jasne.Od strony on-chain poszlaki prowadzą do pozagiełdowej transakcji w ramach której Egorov sprzedał z 20% dyskontem (40% obecnie) Sunowi spory pakiet CRV, wart 2 mln USDT.

Po tych doniesieniach pojawili się kolejni 'duzi’ kupujący co poprawiło sentyment i przynajmniej krótkoterminowo uspokoiło rynek. Dodatkowo związany z Curve Finance, Andrew Kang uspokoił inwestorów wieszcząc swój powrót. Przesłał też screen dużej pozycji kupna CRV, którą rzekomo otworzył w listopadzie. Cała sytuacja jest jednak rozwojowa i kręci się wokół ceny Curve. Likwidacja Egorova doprowadziłaby prawdopodobnie do totalnej zapaści ceny CRV uderzając w cały ekosystem De-Fi. Milioner zaciągnął olbrzymią 100 mln USD pożyczkę AAVE, zabezpieczoną 280 mln USD w CRV.

Atak na Curve bez echa?

Rynek nie przejął się sytuacją przesadnie – sentymenty rynku crypto wciąż wskazują na 'chciwość. Bitcoin utrzymuje poziom 29,300 USD mimo cofnięcia w okolice 28,700 USD w szczycie wczorajszych spadków.

Źródło: alternative.me

Tokeny związane z sektorem DeFi odnotowały ostatnio mocne wyniki, a cena indeksu Glassnode DeFi wzrosła o 56% od dołka z 11 czerwca. Dla porównania, inne kluczowe sektory crypto, takie jak GameFi i Staking, osiągnęły znacznie gorsze wyniki.

Źródlo: Glassnode

Spadki Curve przyszły w czasie prosperity zdecentralizowanych finansów. Indeks DeFi Glassnode’a składa się z 8 największych tokenów DeFi pod względem kapitalizacji rynkowej i ustanowił prawie dwumiesięczny trend wzrostowy w stosunku do ETH. Jest to pierwszy taki wynik od września 2022 r., przy bardzo podobnych zwrotach do tej pory.

Źródło: Glassnode

Glassnode przeanalizował przepływy giełdowe DEX vs. CEX dla ośmiu gigantów DeFi. Widzimy tu ponowne zainteresowanie aktywnością zdecentralizowanych giełd. Względny udział wolumenu w obrocie na DEX wzrósł z 3,75% na początku czerwca do aż 29,2% obecnie. To już blisko szczytów rejestrowanych w sektorze, w drugiej połowie 2022 roku.

Źródło: Glassnode

Dlaczego Bitcoin osłabł?

Powód spadków BTC? Mocny amerykański dolar. Poniższy wykres to PMI przemysłu w Stanach Zjednoczonych, które choć słabiej niż oczekiwano – zaczyna odbijać. Odczyt wczoraj wskazał 46,4 pkt. wobec 46,8 prognoz i 46 poprzednio. Dodatkowo członek Fed Goolsbee podkreślił, że choć dane z rynku pracy JOLTS ochłodziły się – nie wieszczą spowolnienia, lecz bardziej 'zbalansowaną fazę’ gospodarki. Bankier podkreślił, że do cięć stóp jest bardzo daleka droga. W nieco bardziej gołębim tonie wypowiedział się Raphael Bostic ale i on podkreślił, że stopy procentowe powinny zostać utrzymane. Dolara wsparł dzisiejszy mocny odczyt danych ADP, z amerykańskiego rynku pracy.

ecyzja Fitch Ratings o obniżeniu ratingu Stanów Zjednoczonych nie zaszkodziła dolarówi – paradoksalnie wsparła go, stawiając pod presją rynki wschodzące.To, w towarzystwie przegrzanych aktywów ryzyka i spadających indeksów w USA, z których kapitał zaczyna wracać do gotówki przemawia na korzyść 'greenbacka’. W teorii na niekorzyść Bitcoina ale tu spekulanci mogą się zaskoczyć. W ostatnim czasie BTC podważał korealcje z wszystkimi głównymi aktywami. Między innymi z Nadsaq, złotem czy indeksem dolara. Wydaje się, że Bitcoin zacznie podążać własną ścieżką. Przy czym nieuniknione są krótkotrwałe okresy stagnacji i przesadnie pozytywnego sentymentu.

Może Cię zainteresuje:

atak hakerskiBitcoinBlockchainCurveCurve FinanceHakerJustin SunKryptowalutyTRON
Komentarze (0)
Dodaj komentarz