Twórca blockchainu Tron i obecny CEO BitTorrent, Justin Sun (szacowany majątek 400 mln USD) zdecydował się kupić spory pakiet kryptowaluty Curve (CRV). Atak hakerski wyceniany na ok. 70 mln USD uderzył w wycenę kryptowaluty Curve (CRV). Transakcja miała miejsce w sytuacji, gdy cena zbliżyła się niebezpiecznie blisko poziomów likwidacji pozycji CEO Curve, Michaela Egorova (0,37 USD). Jednocześnie osobiste powody Suna, który w tej sytuacji stał się 'rycerzem w lśniącej zbroi’ nie są do końca jasne.Od strony on-chain poszlaki prowadzą do pozagiełdowej transakcji w ramach której Egorov sprzedał z 20% dyskontem (40% obecnie) Sunowi spory pakiet CRV, wart 2 mln USDT.
Po tych doniesieniach pojawili się kolejni 'duzi’ kupujący co poprawiło sentyment i przynajmniej krótkoterminowo uspokoiło rynek. Dodatkowo związany z Curve Finance, Andrew Kang uspokoił inwestorów wieszcząc swój powrót. Przesłał też screen dużej pozycji kupna CRV, którą rzekomo otworzył w listopadzie. Cała sytuacja jest jednak rozwojowa i kręci się wokół ceny Curve. Likwidacja Egorova doprowadziłaby prawdopodobnie do totalnej zapaści ceny CRV uderzając w cały ekosystem De-Fi. Milioner zaciągnął olbrzymią 100 mln USD pożyczkę AAVE, zabezpieczoną 280 mln USD w CRV.
Atak na Curve bez echa?
Rynek nie przejął się sytuacją przesadnie – sentymenty rynku crypto wciąż wskazują na 'chciwość. Bitcoin utrzymuje poziom 29,300 USD mimo cofnięcia w okolice 28,700 USD w szczycie wczorajszych spadków.
Tokeny związane z sektorem DeFi odnotowały ostatnio mocne wyniki, a cena indeksu Glassnode DeFi wzrosła o 56% od dołka z 11 czerwca. Dla porównania, inne kluczowe sektory crypto, takie jak GameFi i Staking, osiągnęły znacznie gorsze wyniki.
Spadki Curve przyszły w czasie prosperity zdecentralizowanych finansów. Indeks DeFi Glassnode’a składa się z 8 największych tokenów DeFi pod względem kapitalizacji rynkowej i ustanowił prawie dwumiesięczny trend wzrostowy w stosunku do ETH. Jest to pierwszy taki wynik od września 2022 r., przy bardzo podobnych zwrotach do tej pory.
Glassnode przeanalizował przepływy giełdowe DEX vs. CEX dla ośmiu gigantów DeFi. Widzimy tu ponowne zainteresowanie aktywnością zdecentralizowanych giełd. Względny udział wolumenu w obrocie na DEX wzrósł z 3,75% na początku czerwca do aż 29,2% obecnie. To już blisko szczytów rejestrowanych w sektorze, w drugiej połowie 2022 roku.
Dlaczego Bitcoin osłabł?
Powód spadków BTC? Mocny amerykański dolar. Poniższy wykres to PMI przemysłu w Stanach Zjednoczonych, które choć słabiej niż oczekiwano – zaczyna odbijać. Odczyt wczoraj wskazał 46,4 pkt. wobec 46,8 prognoz i 46 poprzednio. Dodatkowo członek Fed Goolsbee podkreślił, że choć dane z rynku pracy JOLTS ochłodziły się – nie wieszczą spowolnienia, lecz bardziej 'zbalansowaną fazę’ gospodarki. Bankier podkreślił, że do cięć stóp jest bardzo daleka droga. W nieco bardziej gołębim tonie wypowiedział się Raphael Bostic ale i on podkreślił, że stopy procentowe powinny zostać utrzymane. Dolara wsparł dzisiejszy mocny odczyt danych ADP, z amerykańskiego rynku pracy.
ecyzja Fitch Ratings o obniżeniu ratingu Stanów Zjednoczonych nie zaszkodziła dolarówi – paradoksalnie wsparła go, stawiając pod presją rynki wschodzące.To, w towarzystwie przegrzanych aktywów ryzyka i spadających indeksów w USA, z których kapitał zaczyna wracać do gotówki przemawia na korzyść 'greenbacka’. W teorii na niekorzyść Bitcoina ale tu spekulanci mogą się zaskoczyć. W ostatnim czasie BTC podważał korealcje z wszystkimi głównymi aktywami. Między innymi z Nadsaq, złotem czy indeksem dolara. Wydaje się, że Bitcoin zacznie podążać własną ścieżką. Przy czym nieuniknione są krótkotrwałe okresy stagnacji i przesadnie pozytywnego sentymentu.
Może Cię zainteresuje: