JPMorgan zainteresowany tokenami depozytowymi – blockchain zdobywa TradFi

JPMorgan zainteresowany tokenami depozytowymi – mają przewagę nad stablecoinami i CBDC

JP Morgan Chase & Co. – jeden z największych holdingów finansowych na świecie z aktywami wartymi 2,5 bln dolarów amerykańskich (2016), działający w ponad 50 krajach. Jest liderem w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usługach dla klientów biznesowych.

Jego nazwa pochodzi od amerykańskiego bankiera Johna Pierponta Morgana oraz od przejętego w roku 2000 banku Chase Manhattan Bank.

Pod koniec roku 2000 holding miał ponad 120 milionów klientów i około 275 tysięcy pracowników.

JPMorgan zauroczony technologią blockchain

Badanie przeprowadzone przez JPMorgan Chase analizuje potencjał tokenów depozytowych jako siły stabilizującej w krajobrazie cyfrowych pieniędzy.

JPMorgan Chase i konsultanci Oliver Wyman przyjrzeli się technologii blockchain w bankowości komercyjnej w raporcie opublikowanym 9 lutego. Jak dotąd w tej sferze dominowały stablecoiny i cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC), ale autorzy zwracają uwagę na zalety oferowane przez depozyt monety pod względem stabilności i niezawodności.

Tokeny depozytowe są wydawane na blockchainie przez instytucję depozytową w celu reprezentowania roszczenia depozytowego. Kontrastuje to ze stablecoinami, powszechnie emitowanymi przez prywatne podmioty niebędące bankami, oraz CBDC.

Ta różnica w emitencie jest kluczową zaletą:

„Biorąc pod uwagę, że tokeny depozytowe są pieniędzmi banków komercyjnych ucieleśnionymi w nowej formie technicznej, mogą funkcjonować jako część ekosystemu bankowego, podlegając regulacjom i nadzorowi mającemu zastosowanie do dzisiejszych banków komercyjnych”.

Przeczytaj także : Zainteresowanie TradFi kryptowalutami nadal rośnie w związku ze wzrostem działań regulacyjnych rządu USA

Autorzy raportu zwracają uwagę, że regulacja przyczynia się do wzrostu zaufania, zmniejsza ryzyko napadu na tokeny depozytowe i zapewnia niezawodność.

Stablecoiny wypadają pod tym względem słabo ze względu na brak standardów dotyczących rezerw i brak jasności co do praw do wykupu. Ponadto istnieje ryzyko zarażenia w przypadku ataków na stablecoiny, podczas gdy monety depozytowe, jako „przedłużenie tradycyjnych depozytów”, można oczekiwać, że będą odporne na ten stres:

„Analiza historyczna tradycyjnych depozytów pokazuje, że depozyty były stałym i niezawodnym źródłem finansowania dla banków komercyjnych w całym cyklu gospodarczym”.

Elektroniczna forma tokenów depozytowych oferuje przewagę nad gotówką, taką jak programowalność i (jednoczesne) rozliczenia, które mogą „przyspieszyć transakcje i zautomatyzować wyrafinowane operacje płatnicze”, argumentuje raport.

Chociaż technologia tokenów depozytowych jest stosunkowo słabo rozwinięta, raport twierdzi, że może nadal informować o rodzącej się technologii CBDC i służyć jako „naturalny pomost do integracji CBDC z systemem bankowym”.

JPMorgan Chase wprowadził platformę Blockchain Onyx wraz z wewnętrzną monetą JPM Coin w 2020 roku. Wypróbował wiele zastosowań tej technologii, w tym rozliczenia zabezpieczeń, transakcje z udzielonym przyrzeczeniem odkupu i transakcje transgraniczne.

White paper tokenów depozytowych JPMorgan dostępny jest tutaj.

Może Cię zainteresuje :

JPMorgaKryptowalutyTokeny
Komentarze (0)
Dodaj komentarz