Po aktorze Stevenie Seagalu, który musiał zapłacić SEC grzywnę w wysokości 314 000 USD za promowanie Bitcoiin2Gen (B2G), przyszła kolej na skazanie założyciela tego oszustwa kryptowalutowego. John DeMarr za przekręty związane z aktywami cyfrowymi dostał 5 lat więzienia. Sąd nakazał również DeMarrowi zapłacenie 3,5 miliona USD.
Inwestorzy zapłacili za wystawne życie oszusta
John DeMarr zebrał od inwestorów 11 milionów dolarów w Bitcoinie (BTC), Ethereum ( ETH ) i walucie fiducjarnej. Kwota ta nie została jednak wykorzystana do opracowania platform Bitcoiin2Gen (B2G) i Start crypto. Posłużyła za to do sfinansowania wystawnego trybu życia, w tym zakup luksusowych samochodów, biżuterii i remont domu w Kalifornii.
Amerykański prokurator Breon Peace powiedział, że John DeMarr wykorzystał tych, którzy mu zaufali, przekonując ich do podwojenia inwestycji. Jego firmy kryptowalutowe i rekomendacje celebrytów były oszustwami wykorzystywanymi do finansowania jego wystawnego stylu życia. Ofiary ostatecznie straciły wszystko.
Agent specjalny US Inland Revenue (IRS-CI) dodał, że oszustwa związane z kryptowalutami stają się coraz częstsze. Internal Revenue Service Criminal Investigation i partnerzy z organów ścigania pilnie pracują nad zidentyfikowaniem i zbadaniem przestępców, którzy dopuszczają się schematów, takich jakich użył John DeMarr.
Agent specjalny IRS-CI zapewnił, że ci którzy napełniają swoje kieszenie zyskami z tych oszustw, nie pozostaną bezkarni i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
John DeMarr i jemu podobni
To zapewnienie organów ścigania zbiega się w czasie, gdy inny oszust kryptowalutowy, Randall Crater, został skazany na 8 lat więzienia za przekręty oparte na aktywach cyfrowych. Projekt Cratera, „My Big Coin” pozwolił zebrać 7,5 miliona dolarów. Prokuratorzy zażądali 13-letniego wyroku.
Amerykański wymiar sprawiedliwości prowadzi za to sprawę oszustwa związanego z projektem NFT Mutant Ape Planet. Jego założyciel, Aurélien Michel został niedawno aresztowany w Nowym Jorku, gdzie będzie sądzony za wprowadzenie w błąd kupujących i wyłudzenie na kwotę 3 milionów dolarów w NFT.
We Francji prawie setka ofiar złożyła skargę przeciwko influencerowi Marcowi Blacie i jego żonie Nadé Blata (prawdziwe nazwiska Marc Singainy Tevanin i Nadira Brik Chaouche) za promowanie oszustwa NFT Animoon i usługi handlu w grupie Telegram.