Jim Cramer, znany komentator rynkowy, ostatnio przyznał, że jego wcześniejsza rekomendacja sprzedaży Bitcoina była przedwczesna. W odcinku swojego programu CNBC Mad Money z 22 listopada, odpowiedział na pytanie dotyczące zakupu akcji firmy wydobywającej Bitcoin, CleanSpark, mówiąc: „Jeśli lubisz Bitcoin, kupuj Bitcoin”. W jego ustach – mówiąc z przymrużeniem oka – nie jest to najlepsza rekomendacja.
Prognoza Cramera znakiem, że Bitcoin spadnie?
Ta zmiana stanowiska nastąpiła niemal rok po tym, jak w grudniu 2022 roku zalecił sprzedaż wszystkich inwestycji w kryptowaluty, kiedy Bitcoin był wyceniany na $17,150. Od tego czasu cena BTC wzrosła o 118%, osiągając poziom $37,390.
– Jeśli lubisz Bitcoin, kupuj Bitcoin. To zawsze było moje zdanie. Przez pewien czas go lubiłem i uznałem, że już zarobiłem na nim wystaraczająco dużo, ale okazało się, że byłem zbyt pochopny i sprzedałem zbyt wcześnie – powiedział.
Cramer jest również znany z tego, że stał się memem wśród społeczności inwestycyjnych. Wszystko z uwagi na jego zdolność do dokonywania spektakularnie nieprawidłowych prognoz w kluczowych momentach.
Zobacz także: Co za wzrost! Jeden na trzech posiadaczy tej kryptowaluty wychodzi na plus
„Inverse Cramer” ETF i strategie inwestycyjne
W sierpniu 2022 roku pewien inwestor kryptowalutowy twierdził, że podwoił wielkość swojego portfela, handlując w przeciwnym kierunku do zaleceń Cramera. Dwa miesiące później, w październiku, fundusz inwestycyjny złożył wniosek o utworzenie „inverse Cramer ETF”. Instrumentu finansowego mającego na celu osiąganie wyników odwrotnych do rekomendacji telewizyjnej osobowości.
Relacja Cramera z kryptowalutami jest pełna wzlotów i upadków. Jego publiczne wypowiedzi i decyzje inwestycyjne zawsze wywołują zainteresowanie, a często i kontrowersje. Choć przyznał, że na inwestycji w BTC zarobił wystarczająco, jego stanowisko i często nietrafne prognozy stały się tematem wielu dyskusji.
Program Jima Cramera, „Mad Money”, z założenia ma misję edukacyjną. Jak sam stwierdza: „Nasza misja ma charakter edukacyjny, aby nauczyć Cię analizować akcje i rynek przez pryzmat wydarzeń”. Podkreśla, że celem audycji jest wyrównanie szans małych inwestorów w walce z „grubymi kotami” zarządzającymi dużymi funduszami. Chce pomóc widzom zrozumieć zasady gry na rynku, które często są ukrywane przez wielkich inwestorów i menedżerów funduszy.
Może Cię również zainteresować: