Jaka przyszłość czeka kryptowaluty? I co przyniesie obecny boom?

Podczas spotkania Crypto Valley Association, które zorganizowano w ramach Web3 Banking Symposium 6 marca br. w Genewie, przedstawiciele tradycyjnych i cyfrowych banków oraz dostawcy usług blockchain dyskutowali na temat nowych technologii oraz zastososowania kryptowalut.

– Klienci tradycyjnych banków już pytają o dostęp do kryptowalut – uważa Ilya Volkow, członek zarządu Crypto Valley Association. Jego zdaniem ewolucja ta jest podobna do przejścia z płatności kartami kredytowymi na Apple Pay lub Google Pay. Jak podkreśla, w kolejnych latach technologia ta stanie się nie tylko oczekiwana, ale wręcz wymagana przez klientów tradycyjnych instytucji finansowych. A jak ocenia on fakt, że technologia kryptowalut, zwana blockchain, jest zdecentralizowana? – Myślę, że jest to bardzo ważne, ponieważ jest bardziej przejrzyste, bardziej wydajne pod względem kosztów – stwierdził.

Kryptowaluty rządzą światem

I faktycznie, liczby robią wrażenie. Kapitalizacja rynkowa kryptowalut wzrosła ostatnio do ponad 2,6 bln USD na całym świecie. Jeżeli mielibyśmy szukać jakiegoś adekwatnego porównania, to najbardziej na wyobraźnię działałoby chyba to, że jest około połowy nominalnego PKB Niemiec. Kryptowaluty funkcjonują poza ustalonymi systemami finansowymi i nie są powiązane z aktywami materialnymi, a inwestorzy i analitycy coraz częściej traktują je jak „cyfrowe złoto”, ponieważ są one postrzegane jako bezpieczne ze względu na wykorzystanie kryptografii, która obiecuje 100% bezpieczeństwo przed naruszeniem tożsamości.

Mimo, że Bitcoin osiągnął właśnie nowy rekord wszech czasów, jego krytycy twierdzą, że wartość wewnętrzna kryptowaluty wynosi w rzeczywistości zero. – Bitcoin nie spełnił obietnicy bycia globalną zdecentralizowaną walutą cyfrową i nadal jest rzadko używany do legalnych transferów – podkreślają Ulrich Bindseil i Jürgen Schaaf, urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego. Ich zdaniem BTC nie ma szans na bycie środkiem płatniczym lub inwestycyjnym, ponieważ transakcje przy jego użyciu są nadal niewygodne, powolne i kosztowne.

Chociaż obserwatorzy rynku przyznają, że jest wiele do zrobienia, aby kryptowaluty mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, już teraz przewidują wiele ról, w których mogą się one rozwijać. – Dla klientów detalicznych blockchain może zapewnić większą przejrzystość, ponieważ kiedy płacisz, możesz naprawdę śledzić transakcję, gdzie trafiają twoje pieniądze, skąd pochodzą i dokąd trafiają, co jest naprawdę cenne – uważa Volkov. Jednak, podczas gdy kryptowaluty będą służyć jako alternatywna forma płatności, tradycyjne waluty lokalne prawdopodobnie pozostaną silne w następnych dziesięcioleciach.

Zobacz też: Bez szans na Big Maca. McDonald’s odnotował poważną awarię

Przyszłość, której nie da się uniknąć

Przedstawiciele Crypto Valley Association uważają również, że w przyszłości Bitcoin i podobne kryptowaluty mogą służyć jako podstawowy sposób przechowywania wartości, stanowiąc wyzwanie dla obecnego systemu, w którym scentralizowane instytucje finansowe gromadzą i nadzorują fundusze. – Teraz, dzięki blockchainom, myślę, że w pewnym momencie będziemy mieli pewnego rodzaju wymóg ze strony klientów, aby zarządzać aktywami w sposób zdecentralizowany, gdzie instytucje finansowe nie będą miały bezpośredniego dostępu do funduszy bez specjalnego pozwolenia lub specjalnej prośby ze strony klientów – powiedział Volkov.

Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 13 000 kryptowalut, z czego prawie 9 000 jest aktywnych.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBlockchainBTCKryptowaluty
Komentarze (3)
Dodaj komentarz
  • JK

    Parafrazując:

    „Ulrich Bindseil i Jürgen Schaaf, urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego. Ich zdaniem złoto nie ma szans na bycie środkiem płatniczym lub inwestycyjnym, ponieważ transakcje przy jego użyciu są nadal niewygodne, powolne i kosztowne.”, hehe

    Oczywiście o Lightning Network – jeszcze nigdy nie słyszeli…

    • ufwsgdz20190809

      Napisz coś o minusach Lightning Network.

  • rmi_25

    Zdecydowana wiekszosc KE i jej przybudowek to skryci maoisci i lewicowcy, a komunistow zawsze przerażało prawo wlasnosci, a juz w szczegolnosci takie nad ktorym nie maja 100% kontroli.Zmienia zdanie jak tylko uchwala sobie przepisy pozwalajace w pelni kontrolowac portfele obywateli UE. Wtedy btc bedzie tak samo piekny jak zloto a nawet lepszy, bo w szufladzie niestety go nie schowasz. Nawiasem mówiąc – bylem w wielu miastach EU – zawsze po opuszczeniu dworca zaczepiali mnie dzentelmeni oferujacy rozne oszalamiacze, jakos dziwnie sie sklada ze cene podawali w euro a nie w btc. Moze zabronmy euro bo sluzy do nielegalnych transakcji?