Jak zamożny jest rosyjsko-amerykański programista i podopieczny miliardera Petera Thiela, Vitalik Buterin? Nikogo zapewne nie zaskoczy, że jest to duża suma. Buterin, pomysłodawca Ethereum w 2013 roku, który powołał platformę do życia dwa lata później, zgromadził znaczną część swojego majątku w przestrzeni kryptowalutowej, z czego większość jest bezpośrednio związana z eterami, natywną monetą ekosystemu Ethereum.
Vitalik Buterin jest kryptowalutowym krezusem
Podróż Buterina jak już wspomnieliśmy na wstępnie rozpoczęła się wraz z uruchomieniem Ethereum, projektem przewidzianym jako zdecentralizowana platforma, która umożliwia interakcję z inteligentnymi kontraktami i zdecentralizowanymi aplikacjami (DApps) w zakresie wykraczającym poza to, co oferował wówczas Bitcoin (BTC). Ethereum wyróżniało się dążeniem do funkcjonowania jako globalna, zdecentralizowana platforma obliczeniowa, a wizja ta przybrała konkretną formę wraz z uruchomieniem protokołu w 2015 roku.
Początkowa alokacja tokenów ETH podczas przedsprzedaży znacząco przyczyniła się do bogactwa Buterina. W 2014 r. ICO (ang. initial coin offering) Ethereum umożliwiła wczesnym uczestnikom zakup eterów za pomocą BTC po bardzo niskiej jak na współczesne „standardy” cenie, przy czym duży kawałek tortu przypadł Vitalikowi i pozostałym współzałożycielom. Ta alokacja stanowi obecnie rdzeń zasobów kryptowalut Buterina.
Na miesiąc marzec 2024 r. ojciec Ethereum posiadał 245 775 sztuk ETH o wartości około 900 milionów USD. Wycena ta opiera się na bieżącej na moment powstawania artykułu wycenie rynkowej Ethereum. Warto jednak zauważyć, że ostateczna wartość netto Vitalika podlega znacznym wahaniom: jeszcze tydzień-dwa temu za etery trzeba było zapłacić ponad 4 tysiące dolarów za sztukę, obecnie jest to ok. 3500.
Zobacz też: Kolejna platforma DeFi padła ofiarą ataku hakerskiego! Trwa pościg
Ethereum i cała reszta
Oprócz ETH, portfel Buterina obejmuje różne inne kryptowaluty, takie jak między innymi Kyber Network Crystal (KNC) i Wrapped ETH (WETH). Podczas gdy te dodatki zwiększają jego wartość netto, stanowią one niewielki ułamek w porównaniu z posiadanymi przez niego zasobami czystego Ethereum.
Buterin odważył się również na inwestycje powiązane z przestrzenią kryptowalut i swoim projektem, ale nieobejmujące samego Ethereum. Jedną z godnych uwagi inwestycji programisty jest StarkWare, izraelska firma technologiczna specjalizująca się w kryptografii i rozwiązaniach skalowalności blockchain.
Warto tutaj zwrócić uwagę na pewien aspekt związany z bezpieczeństwem w sieci: znane osoby takie jak Vitalik często otrzymują na powiązane z nim adresy na blockchainie kryptowaluty od całkowicie obcych osób, które w ten sposób próbują osiągnąć efekt legitymizacji przez znane osoby w sektorze. Nierzadko są to jednocześnie wektory ataku typu „dusting”, gdzie próby interakcji z tokenami-pułapkami prowadzą do kontraktów czyszczących zawartość naszego portfelu. Zachowajcie szczególną ostrożność.
Może Cię zainteresować: