Izrael – ponad 100 kont na największej na świecie giełdzie kryptowalut, Binance, zostało zablokowanych. Jak donosi Financial Times, wszystko na wniosek izraelskich służb ścigania. Ma to na celu ograniczenie finansowania palestyńskiej grupy bojowej, po atakach Hamasu z 7 października. Dodatkowo władze Izraela zażądały informacji o dodatkowych 200 kontach kryptowalutowych. Więszkość z nich znajduje się na Binance.
Hamas wtargnął do Izraela 10 dni temu, zabijając kilkaset osób w niespodziewanym ataku, który zaskoczył nawet izraelskie służby bezpieczeństwa. W odpowiedzi Izrael wypowidział wojnę i oblężenie Strefy Gazy – ostrzały trwają od kilku dni. Izraelska policja pracuje z opinią publiczną i firmami kryptowalutowymi. Chodzi o zablokowanie przepływu funduszy do grupy uznanej za organizację terrorystyczną przez USA, Wielką Brytanię i inne kraje.
Binance potwierdził w zeszłym tygodni, że współpracuje z izraelskimi władzami w celu blokowania finansowania terrorystycznego. Firma powiedziała w rozmowie z Financial Times, że „zablokowała niewielką liczbę” kont na platformie, ale odmówiła podania dokładnej liczby. „Jesteśmy głęboko zasmuceni wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Binance zawsze przestrzega międzynarodowych sankcji, blokując niewielką liczbę kont związanych z nielegalnymi środkami. Życzymy szybkiego i pokojowego zakończenia konfliktu oraz bezpieczeństwa wszystkich niewinnych cywilów” – powiedział dla CoinDesk rzecznik prasowy Binance.
Izrael przegapił transfery pieniężne na blockchainie?
Raport Financial Times cytuje również niezidentyfikowanego pracownika Binance. Twierdzi on, że firma musi „wrócić i znaleźć wszystkich klientów giełdy, którzy mieli kontakt z każdym adresem, który Hamas publikuje, aby zbierać datki”. Wcześniej, w poniedziałek, wydawca stablecoin Tether oznajmił, że zablokował środki na 32 adresach kryptowalutowych. Były to adresy związane z terroryzmem i działaniami wojennymi w Izraelu i na Ukrainie oraz, że współpracuje z Narodowym Biurem ds. Przeciwdziałania Finansowaniu Terroryzmu w Izraelu.
Dodatkowo, z różnych źródeł wynika, że atak Hamasu na Izrael mógł być częściowo finansowany z kryptowalut. Według doniesień The Wall Street Journal, Hamas, a także Palestyński Islamski Dżihad oraz Hezbollah, mogły otrzymywać większe kwoty na swoje działania (w tym ataki), poprzez przesyły na blockchainie.
Może Cię zainteresować: