Emitent popularnego stablecoina USDT, Tether, poinforował o kolejnej dokonanej przez siebie znaczącej operacji międzyłańcuchowej.
Firma dokonała bowiem przeniesienia do sieci Ethereum USDT o wartości ponad 2 miliardów dolarów. Działanie to, obejmowało transfery z kilku sieci blockchain. Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności USDT na Ethereum, gdzie cieszy się on największym zainteresowaniem użytkowników.
Liczby nie kłamią
W ramach przeprowadzonej operacji firma Tether przetransferowała 1 miliard USDT z sieci Tron, 600 milionów USDT z Avalanche, 300 milionów USDT z protokołu NEAR oraz 60 milionów z EOS. Zamiana ta została przeprowadzona na zlecenie dużej giełdy kryptowalutowej, która przenosi swoje zasoby z „zimnych” portfeli do bardziej aktywnego środowiska Ethereum, co umożliwia jej szybsze operacje handlowe i lepszą dostępność zasobów. O jaką giełdę chodzi – tego na razie nie wiadomo.
Przedstawiciele firmy Tether zapewniają, że cała ta operacja nie wpłynie na całkowitą podaż USDT, a jedynie zmieni lokalizację zasobów między różnymi blockchainami. Problem w tym, że ostatnio w sieci pojawiły się niepokojące plotki, będące efektem publikacji w „Wall Street Journal”. W artykule prasowym można było znaleźć sugestię, że amerykańskie organy regulacyjne prowadzą dochodzenie w sprawie Tether w związku z podejrzeniami o pranie pieniędzy oraz o możliwe naruszenia sankcji międzynarodowych. Informacje te wywołały chwilowy spadek wartości niektórych kryptowalut, co pokazuje, jak bardzo na wieści związane z Tetherem reaguje rynek.
Aby ukrócić te dywagacje, Paolo Ardoino, dyrektor generalny firmy Tether, zabrał głos. Występując na konferencji w Szwajcarii szczegółowo omówił strukturę rezerw firmy. Przedstawił też dane, z których wynika, że rezerwy Tether są bardzo dobrze zabezpieczone – są to m.in. amerykańskie bony skarbowe o wartości około 100 miliardów dolarów, 82 000 Bitcoinów o wartości 6,2 miliarda dolarów oraz 48 ton złota. Należy w tym miejscu podkreślić, że wartość złota, które Tether posiada w rezerwach, osiągnęła w ostatnim czasie rekordowy poziom 2790 dolarów za uncję. Ardoino podkreślił, że te zasoby stanowią solidne wsparcie dla USDT, co powinno uspokoić użytkowników oraz inwestorów.
Tether umacnia swoją pozycję
W październiku 2024 r. kapitalizacja rynkowa Tethera sięgnęła 120 miliardów dolarów. To najlepszy dowód na wciąż rosnące zainteresowanie stablecoinami i ich szerokie zastosowanie. Jak się okazuje, wiele osób postrzega USDT jako bezpieczny środek przechowywania wartości. Zjawisko to można zaobserwować zwłaszcza w krajach dotkniętych wysoką inflacją, gdzie lokalne waluty od dłuższego czasu pozostają niestabilne. Przeniesienie ponad 2 miliardów dolarów w USDT do Ethereum ma tez niebagatelne znaczenie, jeżeli spojrzymy na to działanie z perspektywy strategicznej. Podkreśla ono bowiem dominację Tether na rynku kryptowalut oraz zdolność firmy do sprawnego zarządzania swoimi zasobami w różnych sieciach blockchain.