Sytuacja na rynku kryptowalut w ostatnich tygodniach stała się niesamowicie dynamiczna. Spektakularne wzrosty, zmiany na liście największych tokenów, wielkie zapowiedzi ekspertów. Stare, nieco już zakurzone projekty, takie jak Cardano ($ADA), Algorand ($ALGO), Hedera ($HBAR) czy VeChain ($VET), przez miniony miesiąc odnotowały wzrosty od 250% do nawet 750%. Jednak to XRP jest największą gwiazdą. Jego cena wzrosła o 439% w zaledwie miesiąc. Czy to koniec, czy może… dopiero początek?
XRP: Powrót „dinozaurów” i nieoczekiwany wzrost cen
Ripple od 2020 roku walczy z SEC, która oskarżyła firmę o sprzedaż XRP jako niezarejestrowanego papieru wartościowego. Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych karta się jednak odwróciła. Zwolnienie Gary’ego Genslera, szefa agencji, było jedną z obietnic byłego-obecnego prezydenta. Kiedy ten złożył rezygnację i zapowiedział, że po nowym roku przestanie pełnić swoją funkcję, nad XRP zaświeciło słońce.
Otwiera to przed tokenem Ripple zupełnie nowe perspektywy. Przy bardziej przyjaznym kryptowalutom przewodnictwie spór może zostać raz na zawsze zażegnany. Właśnie dlatego wystrzeliły korki szampanów i wśród inwestorów pojawił się aż taki optymizm.
Stablecoin RLUSD i potencjał drzemiący w ETF
To jednak nie wszystko. Jest jeszcze jedno. W październiku Ripple zaprezentowało RLUSD – stablecoin oparty na dolarze amerykańskim. Ten ma być konkurencją dla Tether ($USDT) i Circle ($USDC). Istnieją spekulacje, że wkrótce otrzyma on aprobatę NYDFS, co zwiększy możliwości Ripple. Dodatkowo pojawiły się pierwsze wnioski o stworzenie XRP spot ETF. To jeszcze bardziej zwiększyłoby zasięgi tokena, zrobiła wokół niego większy szum i – co za tym idzie – przyciągnęło uwagę zainteresowanych inwestycjami.
Przy obecnej cenie XRP wynoszącej 2,59, potrzeba dokładnie 386 100 tokenów, by osiągnąć milion dolarów. Jeśli jednak cena wzrośnie do 10 dolarów w trakcie obecnego cyklu, wystarczy 100 000 tokenów. Historia XRP uczy nas jednak, że wzrosty bywają krótkotrwałe. Tak było w odległym 2017 roku, kiedy kurs Ripple gwałtownie wzrósł, by później równie szybko spaść.
Ostatni punkt oporu to historyczne ATH z 2018 roku na poziomie 3,40 dolarów. Po jego przebiciu XRP wkroczy na zupełnie sobie nieznane terytorium. Czy projekt powtórzy swój sukces z przeszłości, czy może czeka nas szybki i bolesny powrót do niższych poziomów? Obecne wydarzenia napawają optymizmem zarówno zwolenników XRP, jak i szerszą społeczność krypto. Przynajmniej na razie.