Szersza krytyka świata crypto trwa, a niektóre głosy z Wall Street są nieprzychylne nawet samemu Bitcoinowi. Inwestorzy mają jednak nadzieję (i od jakiegoś czasu poważne powody) by sądzić, że BlackRock ignoruje ten stan rzeczy. Największy fundusz na Wall Street, zarządzający aktywami, wartymi ponad 10 bilionami dolarów miał wejść we współpracę z fundacją, stojącą za jednym z altcoinów. Mianowicie tokenizować wart 22,3 mld USD fundusz rynku pieniężnego ICS US Treasury Fund (MMF)… Opierając się na blockchainie Hedera Hasgraph (HBAR).
Fakt, że Hedera tokenizowała aktywa funduszu wydaje się niezaprzeczalny, ale o szerszej współpracy, którą sugerowały media w ocenie Cointelegraph prawdopodobnie nie może być mowy. W ubiegłym roku projekt Hedera z sukcesem tokenizował fundusze MMF, z inicjatywy Abrd Plc (jeden z największych zarządzających majątkiem w Wielkiej Brytanii). W efekcie informacji i nadziei związanych z długoterminową współpracą, cena HBAR wzrosła w szczycie o prawie 100%, poziomów niewidzianych od 2022 roku.
Cointelegraph twierdzi jednak, że największy na świecie zarządzający aktywami… Miał mniej z tym wspólnego, niż myśli rynek. Post HBAR Foundation X z 23 kwietnia, sugerował, że firma wraz z partnerami tokenizowały fundusz skarbowy ICS US. Film udostępniony wraz z ogłoszeniem gundacji zdawał się sugerować, że Ownera, Archax i BlackRock były partnerami w tym przedsięwzięciu. Mało tego, sam HBAR twierdził, że „wprowadził największego na świecie zarządzającego aktywami do blockchainu”. Tymczasem cena runęła z 0,18 do 0,14 USD po wiadomości 'dementi’ podanej, przez Cointelegraph.
Dementi od Cardano
O innym, niż powszechnie sądzono stanie rzeczy poinformował, cytowany przez Cointelegraph tzw. Cardano Ghost Fund DAO, za którym stoi Chris O’Connor. Ocenił, że BlackRock bezpośrednio „nie był zaangażowany” we współpracę z Hederą. Potępił zarazem fundację za sposób, w jaki sformułowała ogłoszenie. Co zatem się stało? O’Connor twierdzi, że:„To, co się wydarzyło, to projekt HBAR za pośrednictwem tokenizowanych udziałów w funduszu BlackRock na rynku wtórnym. Podobnie mogę kupić Rolexa, zrobić zdjęcie i opublikować je na moim koncie X. Nie oznacza to, że Rolex ze mną „współpracował”. Błędna interpretacja spowodowała nieuzasadnioną euforię?
Optymiści mają nadzieję, że trwa budowa całego instytucjonalnego ekosystemu Real World Assets (RWA), zorientowanemego na tokeniazację. Rynek początkowo odebrał współpracę z BlackRock jako sygnał profesjonalizmu deweloperów. Jednak sposób w jaki 'zagrała’ fundacja Hedery, stawia znak zapytania nad rzeczywistymi intencjami i profesjonalizmem. Tokenizację funduszu MMF umożliwiły także Archax (londyńska giełda aktywów cyfrowych, broker i powiernik, który nawiązał biznesowe partnerstwo z Hederą) oraz Ownera (platforma aktywów cyfrowych adresownych dla instytucji).
Tokenizacja Money Market Funds
Fundusze rynku pieniężnego zapewniają względnie bezpieczną, płynną i stabilną opcję dla każdego, kto chce zachować kapitał i efektywnie zarządzać gotówką. Przynosi to korzyść w postaci stabilności instytucjonalnej i rentowności. Fundusze MMF oferują zwykle jednocyfrowe stopy zwrotu na poziomie ok. 5% rocznie (im wyższe stopy procentowe, tym wyższe yieldy). Oczywiście nie są to narzędzia pozbawione ryzyka. Tokenizacja ich daje użytkownikom możliwość płynnego, błyskawicznego handlu na giełdach takich jak Archax. Istnieją też inne korzyści, takie jak przyspieszone transfery i wdrażanie zabezpieczeń, w przeciwieństwie do tradycyjnych narzędzi dostępnych powszechnie dla emitentów MMF.
Ostatnie komentarze dyrektora generalnego BlackRock, Larry’ego Finka wskazywały na wielki potencjał, drzemiący w tokenizacji aktywów finansowych. Fink w wywiadzie dla CNBC mówił wówczas, że w przyszłości każde aktywo finansowe zostanie prawdopodobnie stokenizowane, umożliwiając natychmiastowe rozliczenia i przejrzystość na każdym polu zarządzania kapitałem. W oświadczeniu CEO fundacji HBAR, Shayne Higdon, przekazał, że: „Dodanie udziałów MMF tokenizowanych na Hedera, włączonych przez Archax, jest ogromnym sygnałem zaufania. Niezrównana szybkość, bezpieczeństwo i tania infrastruktura Hedery idealnie nadaje się do instytucjonalnej tokenizacji rzeczywistych aktywów, możliwej dzięki Archax„. Nie pojawiła się w nich wzmianka na temat BlackRock.