Hawk Tuah Girl wypuściła swojego memecoina, straty inwestorów sięgają 50 mln USD. „Straight Tuah Prison”

Świat kryptowalut nie ochłonął jeszcze po ostatnich skandalach, a już pojawiła się kolejna bulwersująca afera. Tym razem gwiazdą jest 22-letnia Haliey Welch, od niedawna bardzo popularna influencerka znana głównie ze swojego pseudonimu „Hawk Tuah Girl”. Jeszcze kilka miesięcy temu pracowniczka fabryki sprężyn w Stanach Zjednoczonych, dziś posądzana jest o współudział w gigantycznym oszustwie, w wyniku którego inwestorzy stracili łącznie ponad 50 milionów dolarów. Co dokładnie się stało?

Hawk Tuah Girl, czyli influencerka z przypadku

Histora znana jest już dobrze krypto-spekulantom na blockchainie Solana, ale poniżej opiszemy ją posiłkując się relacją polskich „białych kapeluszy”, czyli anty-hakerów z konta 44Crew_PL na platformie społecznościowej X.

Zaczęło się niewinnie, ale niegrzecznie. Welch rozpoczęła swoją drogę do globalnej rozpoznawalności wywiadem ulicznym z 11 czerwca 2024 r., w którym, zapytana o „jeden ruch w łóżku, który doprowadza mężczyznę do szaleństwa”, z charakterystycznym południowym akcentem odpowiedziała „Musisz dać im tego ‘hawk tuah’ i napluć na tę rzecz”. Krótki klip z jej wypowiedzią błyskawicznie obiegł TikToka, Instagrama i YouTube, stając się wielkim hitem. Hasło „Hawk Tuah” wywołało lawinę memów, remiksów oraz przeróbek dźwiękowych. Welch, jeszcze niedawno anonimowa robotnica, zyskała pseudonim Hawk Tuah Girl i miliony fanów w mediach społecznościowych w bardzo krótkim okresie czasu.

Rosnąca popularność umożliwiła Welch zbudowanie marki osobistej: założyła firmę, zarejestrowała znaki towarowe i nawiązała współpracę z agentami. W sierpniu 2024 r. oddała symboliczny pierwszy rzut podczas meczu New York Mets, a w ramach studia medialnego Betr, współzałożonego przez Jake’a Paula, wystartowała z podcastem „Talk Tuah”. Jesienią wypuściła aplikację randkową „Pookie Tools” we współpracy z Ultimate AI Studio Bena Ganze. Wszystko to zdawało się wskazywać na rosnącą w siłę, profesjonalizującą się gwiazdę nowego pokolenia internetowych celebrytów.

Influencerskie memecoiny na Solanie, czyli jak stracić pieniądze

4 grudnia 2024 r. Welch popełniła jednak pierwszy poważny błąd, który może kosztować ją jej karierę, a być może nawet i wolność: wraz ze swoim (trudno powiedzieć czy to ludzie z jej otoczenia czy osoby najemne) zespołem postanowiła wykorzystać boom na influencerskie kryptowaluty memowe, czyli tzw. memecoiny.

Welch uruchomiła swój autorski token o nazwie Hawk Tuah (HAWK) na sieci Solana, który w błyskawicznym tempie, w zasadzie w momencie listingu, osiągnął kapitalizację rynkową rzędu 500 milionów dolarów. Gdy wydawało się, że to kolejny sukces młodej influencerki, nagle rozpoczęła się fala wyprzedaży – w ciągu zaledwie 20 minut „ktoś” sprzedał na rynku tak ogromną liczbę tokenów, że cena nie miała innego wyjścia jak tylko dramatycznie runąć.

Wykres ceny kryptowaluty HAWK, źródło: Dexscreener

Jak się wkrótce okazało, adresy powiązane z zespołem Welch dokonały lawinowej wyprzedaży posiadanych kryptowalut, „wywracając” wykres do góry nogami i krzywdząc wczesnych inwestorów stratami szacowanymi na 50 milionów dolarów amerykańskich. W zakładce „Top Traders” na platformie Dexscreener wyraźnie widać, że zdecydowana większość spekulantów którzy zarobili na tokenie HAWK, nigdy nie dokonała jej zakupu na wolnym rynku. Poniżej prezentujemy jedynie wybraną czwórkę „najlepszych traderów”.

fot. Dexscreener

Nieudolne tłumaczenia i „Straight Tuah Prison”

Co na to Hailey Welch? Krótko po załamaniu kursu podała dalej nowy post na Twitterze, prawdopodobnie autorstwa jej kolegów i koleżanek z blockchainu. Komentarz ów zawierał odniesienie do tokenomiki, twierdząc, że zespół rzekomo nie sprzedał ani jednego tokena i nie zamierzał tego robić.

Oświadczenie zespołu $HAWK, fot. X

Blockchain Solana wskazuje jednak coś zupełnie innego – transakcje prowadzą bowiem w taki czy inny sposób prosto do portfeli powiązanych z twórcami (wszystkie transfery da się ostatecznie wyśledzić), zostało to potwierdzone przez portal Bubble Maps. Jak się okazuje, trzymali oni w szczytowym momencie aż 91% podaży kryptowaluty $HAWK.

fot. Degen News, Bubble Maps

Gdy afera przybrała na sile, Welch zdecydowała się na transmisję na żywo. Zamiast rozwiać wątpliwości, influencerka… zakończyła nadawanie, tłumacząc, że jest po prostu zmęczona. Jednym z najbardziej szokujących elementów całej historii jest bezczelność oraz brak odpowiedzialności, z jakimi zespół Welch odniósł się do zarzutów. Po spektakularnej kradzieży ponoć po prostu „poszli spać”.

Kryptowaluciarze zareagowali na taki obrót sprawy w charakterystyczny sobie sposób: poza negatywną prasą w mediach społecznościowych i prasie stworzono szereg memecoinów nawiązujących do kontrowersyjnej influencerki, z czego najpopularniejszą była przez jakiś czas moneta o nazwie „Straight Tuah Prison”, w wolnym tłumaczeniu: „prosto do więzienia”.

fot. Dexscreener

W sprawę zaangażowała się już amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Eksperci podkreślają, że kary za tak zuchwałe oszustwo w USA mogą sięgać nawet 115 lat bezwzględnego więzienia. W Polsce, gdyby do podobnego czynu doszło na rodzimym gruncie, groziłoby maksymalnie 8 lat pozbawienia wolności z art. 286 k.k.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz