Hard fork Ethereum Shanghai przesunięty na połowę kwietnia
Wyczekiwany hard fork Szanghai sieci Ethereum, który ma umożliwić wycofanie stakowanego Etheru w Beacon Chain, został przesunięty przez twórców protokołu o około dwa tygodnie.
Pierwotnie aktualizacja miała nastąpić pod koniec marca, ale na czwartkowym spotkaniu deweloperów Ethereum główni programiści pracujący nad fokriem Szanghai doszli do konsensusu, że hard fork będzie musiał zostać opóźniony do czasu uruchomienia go w sieci testowej Goerli, co zaplanowano na 14 marca.
Aktualizacja Shanghai na Goerli, znana również jako Shapella, posłuży jako próba generalna przed uruchomieniem forka Szanghai w sieci głównej, więc programiści chcieli mieć wystarczająco dużo czasu, aby upewnić się, że aktualizacja działa bezproblemowo, aby uniknąć jakichkolwiek problemów wraz z uruchomieniem sieci głównej.
„W przypadku sieci mainnet zwykle chcemy dać ludziom co najmniej dwa tygodnie po ogłoszeniu” — powiedział Tim Beiko, główny programista i koordynator projektu Ethereum.
Przeczytaj także : HSBC i Nationwide ograniczają klientom możliwość zakupu kryptowalut
Tweet od Beiko przedstawiający podsumowanie spotkania deweloperów zauważył, że programiści „nie zgodzili się wyraźnie na datę w sieci głównej, ale zakładając, że wszystko pójdzie dobrze w Goerli, prawdopodobnie ustalilibyśmy datę 16 marca. ”
Gdy hard fork Szanghai zostanie włączony do sieci głównej, rozpocznie się stopniowe wycofywanie Ethereum sieci Beacon Chain.
Twórcy rdzenia zaprojektowali system tak, aby wypłaty były dynamiczne i zależne od liczby walidatorów, którzy wychodzą w danym momencie. Wymagany będzie dwuetapowy proces, w tym kolejka wyjścia i okres karencji, więc proces będzie przebiegał stopniowo.
Dane dostarczone przez Beaconcha.in pokazują, że w sieci znajduje się obecnie 17,17 mln Ethereum, czyli nieco ponad 14% całkowitej podaży ETH, obecnie wycenianej na 26,8 mld USD.
Niektórzy w ekosystemie kryptograficznym wyrazili obawy co do wpływu, jaki możliwość wycofania postawionych tokenów będzie miała na cenę Ethereum, sugerując, że może to doprowadzić do spadku cen, ponieważ niektórzy inwestorzy, którzy zablokowali swoje tokeny na więcej niż dwa lata mogą sprzedawać je masowo na wolnym rynku.
Jednak wielu analityków sprzeciwiło się tej narracji, nazywając ją FUD (strach, niepewność i wątpliwości) i podkreślając, że mechanizm uwalniania faz pomoże z tym walczyć.
Dogłębną analizę liczb przedstawił użytkownik Twittera Westie, badacz z Blockworks, który opublikował długi wątek przedstawiający opinię, że:
„Chociaż jest to z pewnością duże wydarzenie sprzedażowe, myślę, że może ono zostać dość szybko wchłonięte przez rynek.”
Może Cię zainteresuje :