Happy endu nie będzie. Małżeństwo przyznało się do wyprania miliardów krypto

Ta nadająca się na filmowy scenariusz historia z krypto w roli głównej nie zakończy się happy endem. Ilya Lichtenstein, 35-letni haker, i jego żona, raperka Heather Morgan, która sama nadała sobie pseudonim „Krokodyla z Wall Street”, przyznali się do udziału w spisku mającym na celu pranie pieniędzy, które są związane z kradzieżą miliardów dolarów w bitcoiniach z giełdy kryptowalut Bitfinex.

Miłość, krypto i spektakularna kradzież

Para przyznała się do zarzutów przed sędzią Colleen Kollar-Kotelly w ramach umowy o współpracy z prokuraturą. Rząd oskarżył ich o spisek na pranie 119 754 skradzionych bitcoinów po ataku hakerskim na Bitfinex w 2016 roku.

Lichtenstein, który na Linkedin przedstawiał się jako anioł biznesu inwestujący w start-upy, przyznał, że to on był mózgiem całej operacji. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Z kolei Morgan, która również jest znana jako „Razzlekhan”, twierdzi, że o włamaniu dowiedziała się dopiero na początku 2020 roku. Początkowo sądziła, że pieniądze jej męża mogą pochodzić z handlu narkotykami lub oszustw podatkowych.

Morgan zyskała popularność w social mediach, rapując o strategiach inwestycyjnych i nazywając siebie ryzykowną inwestorką, która jest „sprytna jak aligator”.

W ramach przyznania się do winy, para zgodziła się na konfiskatę prawie 73 mln dolarów. Morgan, która również przyznała się do spisku i oszustwo na szkodę rządu USA, może spędzić w więzieniu maksymalnie pięć lat za oba zarzuty.

Może Cię również zainteresować: Najgłupszy rabunek krypto? Ukradł 20 milionów i nie może ich wydać

Morgan twierdzi, że nie wiedziała o wszystkim

Podczas rozprawy prokuratura przedstawiła szczegóły, jak Lichtenstein przeprowadził atak i później zwerbował Morgan do pomocy w ukrywaniu źródła nielegalnych środków. Ta przyznała się, że na polecenie męża zakopała złote monety, na które Liechtenstein wymienił skradzione aktywa. Zakładała też fikcyjne konta i przechowywała część nielegalnych dochodów na swoich legalnych kontach.

Morgan stwierdziła również, że jej mąż trzymał ją w niewiedzy o niektórych swoich działaniach, w tym o kolejnych włamaniach.

Nie wiedziałam o żadnych innych włamaniach aż do jego aresztowania. Pamiętam, jak spalał dokumenty w koszu na śmieci w Kazachstanie.

Heather Morgan przed sądem

Prokuratura twierdzi, że para używała fałszywych tożsamości do tworzenia kont i zacierania śladów transakcji, wpłacając i wypłacając skradzione fundusze z giełd krypto. Część pieniędzy poszła na zakup tokenów niewymienialnych, czyli NFT, złota i kart podarunkowych Walmart – możemy się dowiedzieć.

W momencie włamania do Bitfinex, Bitcoin kosztował mniej niż 1000 dolarów. Do czasu aresztowania pary na początku 2022 roku, jego wartość wzrosła do 44 000 dolarów. Przez to wartość skradzionych aktywów wzrosła do 4,5 mld dolarów, z czego 3,6 mld zostało odzyskanych przez władze. Od tego czasu wartość kryptowaluty spadła do około 29 000 dolarów.

Zobacz również:

BitcoinBitfinexBTCKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz