Z drugiej strony napływy do funduszy ETF Bitcoin są minimalne, co wskazuje na malejące zaangażowanie inwestorów.
Z danych firmy Farside Investors wynika, że od styczniowego uruchomienia Bitcoin ETF odpływ z GBTC przekroczył już 16,2 miliarda dolarów. Od kwietnia dzienne wypływy z funduszu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) wahają się od 75 do 300 milionów dolarów.
Szef Grayscale: „Opłaty spadną i tak”
W mijającym tygodniu GBTC odnotowało znaczny odpływ w wysokości 767 milionów dolarów, co przyczyniło się do ogólnego ujemnego napływu środków do funduszy ETF Bitcoin. Tymczasem dyrektor generalny Grayscale, Michael Sonnenshein, uważa, że odpływy z Grayscale Bitcoin Trust mogą się stabilizować, co sugerowałoby optymizm wśród traderów i inwestorów. – Uważamy, że fundusz zaczął osiągać pewną równowagę, w której część przewidywanych odpływów, niezależnie od tego, czy była to sprzedaż w ramach upadłości, czy niektórzy inwestorzy podejmujący transakcje zamiany, w dużej mierze już za nami – powiedział.
Sonnenschein dodał, że spodziewa się, że opłaty GBTC spadną „w miarę dojrzewania rynków”. – Kiedy patrzymy w przyszłość, ponownie wydaje nam się, że chodzi bardziej o przyciągnięcie większej liczby inwestorów do ekosystemu i dalsze wprowadzanie innowacji w zakresie produktów – stwierdził.
Jedną z głównych przyczyn masowych odpływów GBTC była wysoka opłata za zarządzanie pobierana przez fundusz. Sonnenshein wahał się przed obniżką opłat pomimo utraty przepływów na rzecz konkurentów. Obecnie GBTC ma najwyższe opłaty za zarządzanie spośród wszystkich amerykańskich funduszy ETF na Bitcoin – wynoszą 1,5 one rocznie (u konkurencji wynoszą one średnio 0,30 proc.).
Efekt nowości
Zdaniem Sonnensheina rynki wykazują duże zainteresowanie, gdy po raz pierwszy pojawiają się na nich produkty z ekspozycją towarową lub tematyczną, takie jak właśnie Grayscale Bitcoin Trust. Jednak – jak podkreślił – produkty te dojrzewają w miarę upływu czasu, co prowadzi do konsolidacji rynku, ponieważ inwestorzy skupiają się na kilku ofertach. – Oznacza to, że opłaty również z czasem maleją. Obniżymy opłaty za GBTC, a to oznacza również, że jesteśmy w pewnym sensie na końcu pierwszej rundy pierwszej fali adopcji – zapowiedział.
Analitycy z Farside Investors zauważają, że 10 kwietnia br. GBTC odnotowało wypływ środków w wysokości 17,5 mln dolarów. To znaczny spadek w porównaniu z wypływem 154,9 mln dolarów dzień wcześniej, 9 kwietnia. Średni dzienny odpływ GBTC w ciągu czterech miesięcy wynosi 257,8 miliona dolarów.
GBTC przekształciło się z funduszu powierniczego bitcoin w fundusz typu spot bitcoin Exchange Trade Fund (ETF) i rozpoczęło handel na NYSE Arca 11 stycznia br., dzień po zatwierdzeniu 11 kasowych funduszy ETF na Bitcoiny przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.
Najpóźniej po tygodniu od uruchomienia ETFów należało zejść z tych 1.50% rocznie.
Michael zachowuje się piąta kolumna BlackRocka… Ale to dobrze, że stawka zrobiła się wyrównana.