Większość uczestników rynku koncentruje się na zbliżającym się halvingu Bitcoina. Jednak doświadczeni gracze mają świadomość, że to nie jedyne wydarzenie, które trzeba obserwować. Wpływ na rynek kryptowalut mają również kwestie gospodarcze. Według Grayscale to właśnie czynniki gospodarcze powinniśmy bacznie obserwować.
Grayscale ocenia wpływ najnowszych odczytów dot. gospodarki na rynek krypto
Właśnie poznaliśmy kilka istotnych danych na temat stanu gospodarki USA. Dość zaskakujący był między innym odczyt dot. inflacji, która w marcu okazała się wyższa, niż w lutym. Grayscale twierdzi, że najnowsze dane o inflacji mogą być krótkoterminowo negatywne dla rynku kryptowalut. Jednak według podmiotu, utrzymująca się inflacja ostatecznie stworzy sprzyjające środowisko dla kryptowalut.
Zach Pandl, dyrektor zarządzający ds. badań Grayscale, sądzi, że alternatywy, takie jak Bitcoin, nadal będą popularnym towarem. Według niego rząd Stanów Zjednoczonych w dalszym ciągu przekracza wydatki i utrzymuje wysokie stopy procentowe. W rozmowie z Cointelegrah Pandl powiedział: Oczekujemy, że utrzymująca się inflacja i niezrównoważone deficyty budżetowe przyczynią się do ciągłego popytu na aktywa przechowujące wartość, takie jak Bitcoin.
Jak zareaguje Bitcoin?
We wspomnianym wywiadzie Zach Pandl stwierdził, że biorąc pod uwagę wysoką inflację, jest mało prawdopodobne, aby Rezerwa Federalna w najbliższym czasie obniżyła stopy procentowe. Według FedWatch CME inwestorzy szacują prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych w czerwcu na zaledwie 20,6%. Dla porównania jeszcze we wrześniu 2023 r. wskaźnik pokazywał 45,9%.
Jednak nadchodzące wydarzenia, takie jak halving Bitcoina, wzrost gospodarczy i większa adopcja kryptowalut, będą napędzać cenę Bitcoina. Pandl prognozuje, że Fed nie będzie w stanie przez jakiś czas obniżać stóp procentowych przy tak wysokiej inflacji bazowej, ale dynamicznie rosnący wzrost nominalny, halving Bitcoina i trendy adopcyjne, takie jak tokenizacja, powinny stworzyć sprzyjające środowisko dla rynków kryptowalut.
Warto zachować ostrożność
Chociaż Bitcoin często pokazywał, że może być skutecznym, długoterminowym nośnikiem wartości od czasu jego wprowadzenia na rynek w 2010 r. Jednak jego duża zmienność przypomina nam, że jest to mocno nieprzewidywalny produkt, któremu zdarzały się też słabsze okresy.
Na przestrzeni lat było kilka przypadków, gdy 10-letnia realna stopa procentowa doświadczyła dużego miesięcznego skoku, a cena Bitcoina znacząco spadła. Według danych Banku Rezerw Federalnych w St. Louis 10-letnia realna stopa procentowa wzrosła o 52,35% od grudnia 2017 r. do stycznia 2018 r., z 0,573 do 0,873. Wówczas cena Bitcoina gwałtownie spadła, z około 12 839 dolarów na koniec grudnia 2017 r. do 9240 dolarów na koniec stycznia 2018 r., co stanowi spadek o 28%.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.