NAZWA I LOGO
Golem – z języka hebrajskiego „poczwarka”, słowo to może być tłumaczone również jako „istota sztucznie powołana do życia”
Twórcy i Deweloperzy
Założycielem i CEO Golem jest Julian Zawistowski, który wraz ze współzałożycielami Piotrem Janiukiem, Andrzejem Regulskim i Aleksandrą Skrzypczak rozwijają projekt. Nie są to jednak jedynie osoby, które są zaangażowane w Golem:
Julian Zawistowski – CEO, founder
Piotr ‘Viggith’ Janiuk – CTO, co-founder
Andrzej Regulski – COO, co-founder
Aleksandra Skrzypczak – Lead Software Engineer, co-founder
Alex Leverington – P2P Network
Paweł ‘chfast’ Bylica – Lead Ethereum Engineer
Marek Franciszkiewicz – Developer
Wendell Davis – BDM
Adam Banasiak – Developer
Paweł Peregud – Developer
Dariusz Rybi – Developer
Radosław Zagórowicz – Developer
Grzegorz Borowik – Senior Software Engineer
Muhammed Tanrıkulu – Software Engineer
OPIS KRYPTOWALUTY
Golem to projekt, który stawia sobie za cel stworzenie dostępnego dla wszystkich i rozproszonego superkomputera open source. Maszyna taka pozwoliłaby zmniejszyć koszty badań naukowych, analizy ogromnych ilości danych czy też renderowania – jednym słowem procesów, które wymagałyby ogromnych nakładów energii, czasu i zaangażowania zasobów.
Każdy może użyczyć mocy własnego sprzętu – czy to laptopa czy też mocniejszego komputera – na potrzeby sieci. Za wynajęcie mocy obliczeniowej są oni odpowiednio wynagradzani. Projekt pozwala także rozwijać nowe programy, które mogą być hostowane w sieci. Golem jest wtedy używany jako platforma do dystrybucji oprogramowania, która jest tańsza i znacznie trudniej przeprowadzić na niej atak DDoS.
SPECYFIKACJA
Komputery użytkowników połączone są w sieci peer-to-peer, w której każdy węzeł ma takie same uprawniona i pełni równorzędną rolę. Rozwiązanie to zapewnia decentralizację, która jest podstawą funkcjonowania większości kryptowalut.
Użytkownicy mogą zarówno użyczyć mocy obliczeniowej swoich komputerów jak i wynająć ją na potrzeby własnych zadań wymagających obliczeń.
Wbudowane wsparcie dla platformy Ethereum zapewnia bezpośrednie transakcje. Mogą one być zawierane pomiędzy osobami dostarczającymi mocy, pobierającymi ją oraz deweloperami oprogramowania.
Golem służy także jako zdecentralizowany rynek do dystrybucji oprogramowania przez deweloperów. Mogą to uczynić publikując swoje rozwiązania w API. Równocześnie korzystając z platformy transakcyjnej mogą ustalać zasady płatności za udostępniany software.
Golem może być traktowany zarówno jako Infrasctructure-as-a-Service (IaaS), czyli infrastruktura, jak i Platform-as-a-Service (PaaS), czyli platforma.
Maksymalna ilość monet: 1,000,000,000 GNT
Rozdanych monet: 820,000,000 GNT
DYSTRYBUCJA
Podaż – Całość tokenów została rozdana osobom, które wzięły udział w ICO – w tym 120 000 000 na Golem Factory, a 60 000 000 na zespół Golem
ICO – Projekt dążył do zebrania minimum 150,000 ETH. Ostatecznie zebrano maksymalną zakładaną wartość wynoszącą 820,000 ETH.
Premining – brak
Czym różni się od Bitcoina?
Bitcoin przewidziany jest jako waluta, służąca do przenoszenia wartości. Golem zaś pomyślany jest jako coś zupełnie innego, bowiem jest to zdecentralizowany i rozproszony superkomputer. Składa się on z urządzeń użytkowników, którzy zdecydują się udostępnić moc obliczeniową swojego sprzętu. Można zatem albo wykupić czyjąś moc obliczeniową dla własnych potrzeb, albo użyczyć własną za odpowiednim wynagrodzeniem.
Golem służy również jako platfroma do dystrybucji oprogramowania dla deweloperów.
Maksymalna ilość monet | 21,000,000 BTC | 1,000,000,000 GNT |
Monet dostępnych na rynku | 16,247,731 BTC | 820,000,000 GNT |
PORTFELE
Tokeny GNT to w zasadzie smart contract (inteligentny kontrakt tworzony, monitorowany i automatycznie wykonywany przez blockchain) Ethereum– potrzebny jest zatem tak naprawdę portfel ETH.
MINING
Golem w całości został rozprowadzony przez ICO. Nie można kopać tej kryptowaluty.
MEDIA
Oficjalny Twitter
https://twitter.com/golemproject
Oficjalna strona
https://www.facebook.com/golemproject/
https://www.reddit.com/r/GolemProject/
Blog
BLOCKCHAIN EXPLORER
https://chainz.cryptoid.info/ppc/
https://peercoin.holytransaction.com
KOD ŹRÓDŁOWY
https://github.com/golemfactory/golem
GIEŁDY
WYKRES Z CENĄ
https://coinmarketcap.com/assets/golem-network-tokens/
Więcej opisów polskich projektów!
Więcej opisów polskich projektów!