Główny inżynier FTX Nishad Singh idzie na współpracę ze śledczymi

Były główny inżynier FTX, Nishad Singh idzie na ugodę z wymiarem sprawiedliwości

Nishad Singh – były główny inżynier FTX idzie na współpracę w amerykańskim wymiarem sprawiedliwości i będzie zeznawał w sprawie przeciw SBF.

Departament Sprawiedliwości USA (DoJ) namówienia kolejnego kluczowego świadka do swojego zespołu przed procesem karnym założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda, który ma ruszyć w październiku. Według raportu Bloomberga Nishad Singh, były dyrektor ds. inżynierii giełdy i główny architekt platform Alameda Research, FTX i FTX.US, zbliża się do ugody z prokuratorami.

Singh rozmawiał z Departamentem Sprawiedliwości co najmniej od początku stycznia, kiedy spotkał się z nimi na „sesji proffer” w U.S. Attorney’s Office for the Southern District of New York. Sesje te zazwyczaj wiążą się z udzieleniem przez prokuratorów ograniczonego immunitetu świadkowi, aby mógł on podzielić się swoją wiedzą na temat toczącej się sprawy.

Fakt, że Singh przygotowuje się do przyznania się do oszustwa wskazuje, że prokuratorzy uważają, że jego współpraca i zeznania będą bardzo cenne dla ich sprawy, i oferują mu atrakcyjną ofertę, w tym złagodzenie kary w zamian.

Jeśli zdecyduje się na współpracę, Singh powinien być w stanie odpowiedzieć na niektóre z kluczowych pytań w sprawie FTX. Po raz pierwszy został zatrudniony do pracy w Alameda w 2017 roku, gdzie zaprojektował narzędzia handlowe, które pozwoliły im stać się wybitnym funduszem hedgingowym w przestrzeni kryptograficznej.

Przeczytaj także : Użytkownicy MetaMask mogą już kupować kryptowaluty bezpośrednio ze swoich portfeli

W 2019 roku pomógł zbudować nową giełdę FTX wraz ze współzałożycielami Bankman-Fried i Wang oraz zbudował platformę oprogramowania, a także interfejsy między FTX i Alameda, w tym tzw. „tylne drzwi” i wyjątki, które są kluczowym obszarem zainteresowania wymiaru sprawiedliwości, SEC i CFTC.

Singh pomagał również w tworzeniu oprogramowania dla FTX.US w 2020 roku, a jego niejasna rola i projekty w ramach rzekomo niezależnej amerykańskiej giełdy zostały podkreślone w zeszłym miesiącu przez byłego prezesa FTX.US, Bretta Harrisona. Harrison powiedział, że przed ustąpieniem przekonywał, że „odpowiedzialności za rozwój oprogramowania Gary’ego Wanga i Nishada Singha zostały formalnie określone i podzielone między większą grupę”, wśród innych kluczowych obszarów sporu.

Singh mógłby również rzucić światło na finansowanie kampanii i działalność charytatywną FTX i jej kadry kierowniczej wysokiego szczebla. Od 2020 roku SBF przekazał Partii Demokratycznej ponad 9 milionów dolarów, w tym 8 milionów dolarów w okresie poprzedzającym ostatnie wybory śródokresowe i milion dolarów Mind The Gap, komitetowi działań politycznych założonemu przez matkę Bankmana-Frieda w kwietniu 2021 roku.

Zgodnie z raportem, umowa śledczych z Singhiem nie została jeszcze sfinalizowana, ale może przypominać ugodę, którą dyrektor generalna Alameda Research, Caroline Ellison i współzałożyciel FTX, Gary Wang, zawarli z Departamentem Sprawiedliwości w grudniu. Zarówno prokuratura na Manhattanie, jak i prawnik Singha, Andrew D. Goldstein, odmówili komentarza w sprawie doniesień o ugodzie.

Może Cię zainteresuje :

FTXSBF
Komentarze (0)
Dodaj komentarz