Koreańskie giełdy wykluczone z Coinmarketcap.com

Jedna z największych na rynku stron internetowych monitorujących cenę oraz kapitalizacje kryptowalut – Coinmarketcap.com – podała  na twitterze informację o usunięciu ze swojej bazy części koreańskich giełd. Zespół Coinmarketcap korzysta z danych większości giełd kryptowalut na świecie, a na ich podstawie tworzy średnią ceny każdej kryptowaluty dostępnej na rynku. Umożliwia to bieżące obserwacje całego rynku świata za pomocą jednej witryny.

Głównym powodem takiego kroku są ogromne rozbieżności w cenie kryptowaluty Ripple pomiędzy giełdami koreańskimi, a pozostałymi rynkami. Średnia cena Ripple na całym świecie wynosiła $2,12, podczas gdy w Korei Południowej panowało spore przebicie ceny:

$3,19 za 1 XRP na giełdzie Bithumb,
$3,20 za 1 XRP Coinone,
$3,23 za 1 XRP Korbit.

Powyższe giełdy widnieją bardzo wysoko pod względem obrotu na coinmarketcap. Sam Bithumb odpowiada za ok. 40% wolumenu dobowego Ripple, $300 mld obrotu Bitcoinem co stanowi około 1.6% całego wolumenu Bitcoina na świecie.

Widok witryny Coinmarketcap.
Źródło: https://coinmarketcap.com/

Podczas tak wielkich dywergencji (ponad $1 różnicy na jednym XRP), jest wręcz niemożliwe, aby uzyskać wiarygodną średnią ceny z całego świata, dlatego też Coinmarketcap zdecydował się na taką decyzję.

Wiadomość zespołu Coinmarketcap nt rynków koreańskich.
Źródło: Twitter.com

Problemem jaki przyniosło wykluczenie powyższych rynków ze strony jest znaczny spadek większości altcoinów, Bitcoina, a szczególnie samego Ripple (spadek około 30% w ciągu doby). Wiadomość ta wywołała spore zamieszanie i strach na ogólnoświatym rynku, przez co na giełdach zaczął sie tzw. „panic sell” i spora część osób posiadających Ripple po prostu go sprzedała z obawą o pogłębienie się korekty. Jak widać na załączonych poniżej ilustracjach, cena XRP w ciągu 40 minut odnotowała spadek z $3,20 do $2,64. Pokazuje to jak naprawdę dynamiczne są zmiany w świecie kryptowalut.

Cena Ripple przed ogłoszeniem przez Coinmarketcap wykluczenia koreańskich rynków.
Źródło: Coinmarketcap.com
Cena Ripple po ogłoszeniu informacji wykluczenia koreańskich rynków.
Źródło: Coinmarketcap.com

Ważnym aspektem przy temacie rozbieżności ceny jest arbitraż. Jest to zakup dóbr lub aktyw po niższej cenie na danym rynku, w celu odsprzedania ich na innym rynku po większej cenie. Dokonując arbitrażu (wykonując transakcję arbitrażową) inwestor (arbitrażysta) dokonuje jednoczesnego zakupu i sprzedaży tego samego dobra po dwóch różnych cenach osiągając zysk wynikający z różnicy cen. Czyli w naszym przypadku skup kryptowaluty Ripple po cenie ~$2,12 i odsprzedaniu za $3,19 na koreańskich rynkach. Tak więc nie powinno być zaskoczeniem,  że władze portalu posunęły się do takiego kroku.

Porównanie ceny Ripple na poszczególnych giełdach.
Źródło: https://coinmarketcap.com/

 

Rafał Piskuła

BitcoinCoinmarketcapkoreaKorea Południowa
Komentarze (0)
Dodaj komentarz