Przewodniczący SEC Gary Gensler uważa, że otrzymuje zbyt wiele pytań dotyczących kryptowalut w stosunku do wszystkich zjawisk, jakie zachodzą na amerykańskim rynku finansowym.
Występując we wtorek w programie Squawk Box w stacji telewizyjnej CNBC Gensler porównał rynek kapitałowy o wartości 110 bilionów dolarów nadzorowany przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd z rynkiem kryptowalut o wartości 2,4 biliona dolarów.
Gary Gensler ma dość
Jak stwierdził, znaczna część tego ostatniego nie jest zgodna z amerykańskimi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych, więc ma zbyt duży udział w oszustwach i generowaniu problematycznych zjawisk, które mają miejsce na rynku.
Prowadzący program Andrew Ross Sorkin zapytał swojego gościa o to, czy pytania mediów dotyczące kryptowalut wynikają z tego, że to właśnie tam wydaje się koncentrować uwaga SEC, na co Gensler szybko odparł, że wszystko zależy ud tego, na czym skupia się uwaga odbiorcy. – Pomyśl o tym. Byłem w twoim programie kilkanaście razy? I w każdym programie pytasz o kryptowaluty – powiedział szef SEC. – Domyślam się, że będzie to wywiad w dużej mierze dotyczący kryptowalut, podczas gdy rynki kapitałowe mają wartość 110 miliardów dolarów. Chodzi więc również o to, na jakich tematach koncentrują się media finansowe – dodał.
Następnie Gensler uchylał się od odpowiedzi na kolejne zadawane przez Sorkina pytania. Pierwsze z nich dotyczyło zawiadomienia SEC w sprawie Robinhood. Komisja uważa bowiem, że oferowane przez firmę usługi notowania i przechowywania kryptowalut naruszają przepisy dotyczące papierów wartościowych. Przewodniczący SEC stoi na stanowisku, że inwestorzy nie otrzymywali wymaganych lub potrzebnych informacji na temat kryptowalut i że wiele z tych tokenów jest papierami wartościowymizgodnie z interpretacją Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.
„Nie odpowiem na to pytanie”
Gensler uchylił się również od odpowiedzi na pytanie, czy Ethereum było papierem wartościowym czy nie i czy SEC zatwierdzi powiązany fundusz giełdowy (ETF), mówiąc jedynie, że „te zgłoszenia zostaną podjęte w odpowiednim czasie przez pięciu komisarzy SEC”. Przewodniczący Komisji bronił się również przed zarzutem przewodniczącego Izby Usług Finansowych Patricka McHenry’ego, że miał rzekomo „wprowadzić Kongres w błąd”, kiedy odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące klasyfikacji ETH przez SEC. – Nie mówimy o tym, czy prowadzimy dochodzenie – powiedział Gensler. – Nie mówimy o tym, czy ktoś naszym zdaniem nie przestrzega prawa, chyba że faktycznie wniesiemy sprawę.
Przypomnijmy, że McHenry twierdził, że odmowa udzielenia odpowiedzi przez Genslera była „celową próbą wprowadzenia w błąd”. Gensler argumentował jednak, że mówi Kongresowi o wszystkim, co robi Komisja.
Tylko do dziś, licząc od 1 stycznia br., SEC złożyła do sądu sześć pozwów związanych z branżą kryptowalut. Rok wcześniej Komisja podjęła 46 działań egzekucyjnych przeciwko firmom kryptowalutowym. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 r. Co najmniej tuzin spraw sądowych wszczętych przez SEC nadal toczy się przed sądami amerykańskimi, a wielu oskarżonym zarzuca się, że sprzedawali niezarejestrowane papiery wartościowe i działali nielegalnie.