FBI wydaje oficjalne ostrzeżenie przed krypto oszustami! Przeczytaj, jak chronić się przed stratą środków. Scamerzy są cwani i wykorzystują nietypowe sztuczki.

Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych (FBI) ostrzegło niedawno przed cyberprzestępcami udającymi twórców NFT. Podszywają się pod danego twórcę, a później kradną kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe od naiwnych inwestorów.

Oszuści w świecie kryptowalut wprowadzają w błąd uczestników rynku, tworząc podrabiane strony internetowe i konta na mediach społecznościowych prawdziwych projektów. Później proszą użytkowników o podłączenie swoich portfeli kryptowalutowych i wykradają środki. Pisaliśmy o tego typu sprawach, w poniższych artykułach:

· Kolejne konto na Twitterze przejęte! Hakerzy wysyłali szkodliwe linki w zamian za tokeny. Coraz więcej takich przypadków w sieci!

· Hakerzy podszywali się pod rekruterów, by wykraść pieniądze. Lazarus Group kradnie kolejne miliony. Zobacz jak do tego doszło.

Ponadto FBI ujawnia również schematy, w których przestępcy uzyskują bezpośredni dostęp do kont deweloperów NFT na mediach społecznościowych. Później tworzą oni podobne konta, promując „ekskluzywne”, nowe wydania NFT. Oszuści wykorzystują wprowadzające w błąd kampanie reklamowe, tworząc tym samym poczucie pilności i FOMO wśród użytkowników.

Pracownicy FBI podczas jednej z akcji. Źródło: PAP

W swojej ostatniej udzielonej poradzie FBI ostrzega, że linki podawane w tych ogłoszeniach to linki phishingowe kierujące ofiary na sfałszowaną stronę internetową. Później te zduplikowane lub podrabiane strony internetowe nakłaniają i podpuszczają użytkowników do podłączenia swoich portfeli kryptowalutowych i zakupu NFT. Gdy użytkownicy podłączają swoje portfele, sprawcy wyprowadzają fundusze, aktywa cyfrowe lub NFT na portfele znajdujące się pod ich kontrolą. „Zawartość skradziona z portfeli ofiar jest często przetwarzana przez szereg mikserów kryptowalut i giełd, aby zatarasować ścieżkę i ostateczny cel skradzionych NFT” – podało FBI.

Tak więc użytkownicy kryptowalut muszą zachować szczególną czujność podczas interakcji ze stronami internetowymi i ich kontami na mediach społecznościowych. To również może pomóc w ograniczeniu ryzyka związanego z takimi oszustwami. Rzecznik FBI ostrzegł:

Niestety przestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani, wykorzystując wzrost zainteresowania NFT do namierzania niewinnych entuzjastów. Zachęcamy społeczność do pozostania czujną, zgłaszania nam natychmiast wszelkich podejrzanych działań i zawsze pamiętania o przysłowiu: jeśli wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, prawdopodobnie tak jest.

Zobacz też: Kryptowaluty z Reddita zaliczają rewelacyjny rajd (ponad 400%)! Czy to będą nowe hity internetu?

FBI ponawia ostrzeżenia – oszustw jest coraz więcej

Ledwo pięć miesięcy temu FBI wydało ostrzeżenie o wzroście fałszywych schematów inwestycji w kryptowaluty, znanych jako “rzeźnia świń” (“pig butchering” w oryginale), które spowodowały straty w wysokości 2 miliardów dolarów w 2022 roku.

Jeden z wielu przykładów problemów, scamów, kłamst i oszustw jakie trawi świat kryptowalut. Źródło: X

Jednym z takich przypadków jest CryptoRom, gdzie przestępcy tworzą fałszywe tożsamości na aplikacjach randkowych i platformach mediów społecznościowych, aby nawiązać romantyczne relacje i zdobyć zaufanie ofiar. Gdy już zdobędą zaufanie, proponują handel kryptowalutami.

Oszuści rozpoczynają pierwsze rozmowy w ramach aplikacji, w których początkowo nawiązali kontakt z ofiarą. Następnie przenoszą rozmowę na prywatne aplikacje do wiadomości, takie jak Telegram czy WhatsApp, gdzie przekonują ofiary do korzystania z fałszywych witryn lub aplikacji kryptowalutowych i dokonywania inwestycji i/lub zakupów

FBI stwierdziło, że „przestępcy przeprowadzają ofiary przez proces inwestycyjny, pokazują im rzekome zyski i zachęcają ofiary do inwestowania więcej. „Kiedy ofiary próbują wypłacić swoje pieniądze, mówi się im, że muszą zapłacić opłatę lub podatki. Ofiary nie mogą odzyskać swoich pieniędzy, nawet jeśli zapłacą nałożone opłaty lub podatki”.

Może Cię zainteresować:

fbihackerKryptowalutyNFToszustwophishingScamTwitterUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz