Ethereum stoi w obliczu niespotykanej fali krótkiej sprzedaży, która od listopada 2024 roku wzrosła aż o 500%. Mimo sprzyjających regulacji i rosnących wpływów kapitałowych, rynek ETH zmaga się z dynamicznymi wahaniami i rosnącą przewagą Bitcoina.
Bezprecedensowy wzrost shortów na Ethereum
W ostatnim tygodniu zainteresowanie krótką sprzedażą ETH wzrosło o 40%, co podniosło całkowity wzrost od listopada do oszałamiających 500%, tak wynika z raportu The Kobeissi Letter – jednego z wiodących źródeł analiz rynków kapitałowych.
Pomimo wcześniejszych obaw o możliwą klasyfikację Ethereum jako papieru wartościowego przez SEC, nowa administracja Donalda Trumpa przyjęła bardziej przyjazne regulacyjne podejście do ETH. Eric Trump dodatkowo podsycił optymizm, publikując na platformie X, że „to świetny moment na zakup ETH”. Jego słowa wywołały chwilowy wzrost ceny Ethereum, lecz nie powstrzymały rosnącego trendu shortowania kryptowaluty.
Ethereum w cieniu Bitcoina
Raport zwraca uwagę na skrajnie zmienne okresy, szczególnie 2 lutego, gdy Ethereum straciło 37% wartości w ciągu 60 godzin po doniesieniach o wojnie handlowej. Co ciekawe, mimo wzrostu pozycji krótkich, ETH przyciągnęło ponad 2 miliardy dolarów w nowych wpływach w ciągu trzech tygodni, w tym rekordowe 854 miliony dolarów w ciągu jednego tygodnia w grudniu 2024 roku. Wzmożone obroty na odnotowano także 21 stycznia (dzień inauguracji prezydenta) oraz 3 lutego podczas gwałtownego krachu cenowego. Jednak mimo silnych wpływów kapitałowych, ETH wciąż pozostaje 45% poniżej swojego rekordowego poziomu z listopada 2021 roku.
Co wiedzą fundusze hedgingowe?
Analitycy The Kobeissi Letter stawiają pytanie: co wiedzą fundusze hedgingowe, czego nie wiedzą inni inwestorzy? Możliwe wyjaśnienia obejmują:
- Manipulację rynkową w celu wymuszenia dalszych spadków cenowych.
- Zabezpieczanie pozycji przez inwestorów instytucjonalnych przed większymi wahaniami rynku.
- Pogorszenie prognoz dla Ethereum, mimo przychylnych regulacji.
Ethereum od początku 2024 roku radzi sobie 12 razy gorzej niż Bitcoin, a jego kapitalizacja rynkowa jest obecnie sześciokrotnie mniejsza niż BTC – to największa różnica między tymi aktywami od 2020 roku. Ekstremalna liczba pozycji krótkich może prowadzić do gwałtownych wahań cenowych, podobnych do tych z 3 lutego. Możliwe jest również zjawisko short squeeze, czyli masowego zamykania pozycji krótkich przez inwestorów, co mogłoby spowodować gwałtowny wzrost ceny ETH i zmniejszenie różnicy względem Bitcoina. Czy Ethereum odbije, czy też pozostanie pod presją? Najbliższe tygodnie mogą przynieść kluczowe odpowiedzi dla rynku.