Od połowy kwietnia podaż drugiej co do wielkości po BTC kryptowaluty Ethereum (ETH) nieprzerwanie rośnie, co stanowi najdłuższy okres inflacyjny od czasu wydarzenia Merge w 2022 roku. Za ów trend zdaniem ekspertów odpowiedzialna jest w dużej mierze aktualizacja Dencun, którą przy dużych fanfarach przeprowadzono w dniu 13 marca br.
Ethereum (ETH) z inflacją niewidzianą od dawna
Aktualizacja Dencun wprowadziła dziewięć tzw. propozycji ulepszeń Ethereum (EIPs), w tym kluczową o numerze EIP-4844. Poprawka ta wprowadziła mechanizm tak zwanych „blobów”, które umożliwiają sieci oddzielne i tymczasowe przechowywanie danych transakcyjnych. Dzięki nowemu podejściu opłaty za dane blokowe na sieci głównej zostały obniżone. Szczególnie widać to na projektach tzw. warstwy drugiej (Ethereum rollups) wśród których można wymienić m.in. platformy Arbitrum czy Optimism: tamże mniejsze prowizje transakcyjne zauważył już przeciętny krypto-Kowalski.
Kolejną innowacją wprowadzoną przez Dencun był tajemniczo brzmiący mechanizm o nazwie proto-danksharding, którego zadaniem było zwiększenie efektywności dostępności danych dla przestrzeni blokowej Ethereum. I choć obydwa ulepszenia przyniosły obiektywne korzyści w postaci niższych opłat za gaz, miały też jak się okazuje nieoczekiwany efekt uboczny: zmniejszenie ilości spalanych tokenów ETH na głównej sieci.
Jak wynika z danych platformy badającej tokenomikę Ethereum o nazwie ultrasound.money, od 14 kwietnia 2024 r. całkowita podaż ETH wzrosła już o ponad 112,000 jednostek. I choć aktualna faza jest dość bezprecedensowo inflacyjna, warto zauważyć, że od czasu aktualizacji Merge, które miało miejsce we wrześniu 2022 roku, całkowita podaż kryptowaluty zmniejszyła się o około 345,000 jednostek, co odpowiada wartości ponad 1,1 miliarda dolarów po obecnym kursie.
Sztuka chodzenia po linie
Aktualizacja Dencun przyniosła użytkownikom sieci Ethereum obiektywne korzyści w postaci obniżenia kosztów transakcyjnych, co zdaniem ekspertów jest jedną z największych bolączek ekosystemu oraz przeszkodą dla wielkiego kapitału, który dostrzega w niej de facto porażkę strukturalną. Z drugiej jednak strony odbyło się do pośrednio kosztem hodlerów kryptowaluty oraz stworzyło kolejny problem: problem, który wcześniej wskazywaliśmy jako korzyść dla blockchainu Vitalika Buterina. W dłuższej perspektywie równowaga między wolumenem transakcji a wskaźnikami spalania będzie kluczowa dla stabilizacji podaży ETH.
Pomimo obecnej inflacji, długoterminowy trend podaży Ethereum od czasu Merge pozostaje deflacyjny, co świadczy o skuteczności wcześniejszych reform wprowadzonych w sieci. Nadchodzące aktualizacje i rozwój technologiczny będą miały kluczowy wpływ na przyszłą podaż i wartość ETH, kształtując krajobraz finansowy zarówno dla inwestorów, jak i użytkowników tej topowej kryptowaluty.