Ekspert wyliczył, ile prób potrzebuje Bitcoin, by przebić barierę 100 tys. USD. Tym razem będzie inaczej?

W ostatnim czasie Bitcoin przyzwyczaił nas do szybkiego tempa i kolejnych rekordów. Dlatego kolejny tydzień stagnacji i niemożności przebicia psychologicznej bariery 100 dolarów powoduje, że społeczność staje się coraz bardziej niecierpliwa. Niektórzy tracą powoli wiarę, że zdobycie tego poziomu jest możliwe w tym cyklu. Czy rzeczywiście Bitcoin doszedł do ściany? Jeden z ekspertów postanowił przeanalizować próby ataku Bitcoina na „okrągłe ceny” w przeszłości. Wyniki analiz są intrygujące.

Za którym razem Bitcoin pokona barierę 100 tys. USD?

Część rynku zaczyna podejrzewać, że przynajmniej w tym cyklu, Bitcoin jest przegrzany lub inaczej mówiąc, doszedł do ściany, której nie jest w stanie pokonać. Przez pewien czas istotnym katalizatorem były stałe napływy środków do funduszy spotowych BTC ETF. Jednak kolejny tydzień król kryptowalut nie może poradzić sobie z realizacją tego celu. Jak długo może to potrwać?

James van Staren, analityk rynku kryptowalut, dokonał analizy, w której sprawdził, ile prób w przeszłości potrzebował Bitcoin, by przebić „okrągłe ceny”. Z obliczeń eksperta wynika, że historycznie BTC potrzebował od 15 do 30 prób, by pokonać inne psychologiczne bariery cenowe.

Źródło: https://www.coindesk.com/markets/2024/12/03/bitcoins-100-k-psychological-barrier-may-require-multiple-attacks-van-straten

Największym wyzwaniem dla BTC był poziom 30 tys. dolarów. W tym przypadku Bitcoin potrzebował aż 32 prób, między lipcem 2021, a październikiem 2023 roku, by pokonać tę barierę. Sporym wyzwaniem był też poziomy 40, 50 i 70 tys., które wymagały 24 prób, zanim cel został zrealizowany.

Z wyliczeń van Starena wynika, że przyjdzie nam jeszcze poczekać na 100 tys. dolarów, ale jedna rzecz daje nadzieję na szybszą realizację tej misji. W ostatnich tygodniach Bitcoin przełamał historyczne schematy i potrzebował zaledwie trzech podjeść przy przełamaniu 80 i 90 tys. dolarów. Na ten moment próba pokonania bariery 100 tys. dolarów została podjęta dwukrotnie.

Wieloryby czekają w blokach startowych. Tylko na co?

Jedną z kluczowych wskazówek odnośnie przyszłych cen kryptowalut jest zachowanie tzw. dużych posiadaczy. Wieloryby warto obserwować szczególnie w takich momentach cyklu, w jakim znajdujemy się obecnie. Co można odczytać z zachowania wielorybów BTC?

Onat Tütüncüler, ekspert CryptoQuant, w notatce analityka z 2 listopada napisał, że na ten moment wieloryby Bitcoina stoją na uboczu i cierpliwie przyglądają się ruchom cenowym. Analityk wskazał, że sporo wielorybów przenosi Bitcoiny na giełdy, ale póki co, wstrzymuje się ze sprzedażą.

Według eksperta wskaźnik skorygowanego wydanego zysku wyjściowego (aSOPR) – który historycznie pokazuje zmianę ogólnej trajektorii rynku w miarę absorpcji zysków przez wolumen obrotu „nie wskazuje jeszcze na znaczącą aktywność w zakresie realizacji zysków”.

Wskaźnik dominacj Bitcoina (źródło: Trading View)

Z jednej strony brak wyraźnych masowych ruchów, które mają na celu sprzedaż BTC, sugeruje, że wieloryby liczą na przebicie 100 tys. dolarów. Z drugiej strony analitycy coraz częściej wskazują, że dominacja Bitcoina ciągle spada. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia spadek tego wskaźnika wyniósł prawie 6%.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz