Gigant bankowy Morgan Stanley opublikował niedawno autorski raport, który sugeruje, że najgorsze czasy dla Bitcoina już minęły. Eksperci są przekonani, że tę kryptowalutę czeka świetlana przyszłość. Czym konkretnie motywują swoje osądy? Okazuje się, że sprawa krypto wiosny jest dość złożona.
Zima krypto dobiega końca
Według Morgan Stanley, tzw. „zima kryptowalut” to okres, który zaczyna się po osiągnięciu przez Bitcoin rekordowej wartości. Inwestorzy zaczynają wtedy masowo sprzedawać swoje aktywa, odstraszając nowych zainteresowanych. Zazwyczaj trwa to około 13 miesięcy, aż do następnego spadku cen.
Autor raportu, Denny Galindo, zauważa, że biorąc pod uwagę obecne dane, możemy być już po tym okresie. „Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi krypto wiosna,” napisał Galindo. Dodał, że zarówno czas trwania jak i głębokość spadku wartości Bitcoina są kluczowe przy próbie określenia końca krypto zimy.
W listopadzie 2021 r. Bitcoin osiągnął rekordową wartość 69 000 dolarów. Najniższa cena odnotowana od tamtej pory to 15 500 dolarów w listopadzie 2022 r. To spadek o 77% w porównaniu ze szczytem.
Zobacz również: W siedzibie Ripple wznoszą toasty. Wygrali batalię ze Stanami Zjednoczonymi!
„Polowanie na Bitcoin jest blisko”
Kolejnym ważnym wydarzeniem na horyzoncie jest „halving” Bitcoina. To proces, w którym co cztery lata liczba nowo wydobywanych BTC dzieli się na pół. W wyniku następnego takiego zdarzenia, nagroda dla górników za każdy nowy blok spadnie z 6,25 BTC do 3,125 BTC.
„Poprzez celowe ograniczenie podaży nowych bitcoinów, niedobory spowodowane halvingiem mogą wpłynąć na cenę BTC, potencjalnie wywołując hossę” – zauważył bank.
Nie tylko Morgan Stanley jest optymistycznie nastawiony do kryptowalut. Brytyjski bank Standard Chartered w lipcu przewidywał, że Bitcoin osiągnie wartość 50 000 dolarów do końca tego roku i 120 000 dolarów do końca 2024 r.
Choć wielu analityków wierzy w pozytywny wpływ ostatnich okoliczności na wartość Bitcoina, niektórzy uważają, że jest to jedynie zbieg okoliczności. Twierdzą oni, że ruchy cen tego aktywa napędzają głównie czynniki makroekonomiczne.
Może Cię również zainteresować: