Sektor kryptowalut w ostatnich tygodniach zmaga się z jedną z największych wyprzedaży altcoinów w historii – tylko w przeciągu ostatnich 24 godzin zniknęło z niego ponad 2,3 miliardów dolarów, a łączne szacunki mówią nawet o spadkach sięgających 10 mld. Największa kryptowaluta, Bitcoin (BTC), wciąż nie jest w stanie przebić trwale psychologicznej granicy 100 000 dolarów, co wskazuje na utrzymujący się klimat „risk-off” wśród inwestorów (ucieczkę od aktywów ryzykownych – przyp. red.) i napiętą sytuację na rynkach światowych.
Pomimo ogólnej niepewności w nastrojach inwestorów część kryptowalut o średniej kapitalizacji rynkowej (zakres 1–100 miliardów dolarów) wciąż wygląda obiecująco pod kątem długoterminowej inwestycji. Dwa projekty szczególnie wyróżniają się pod tym względem: mamy na myśli kryptowaluty Solana (SOL) i Chainlink (LINK). Dlaczego? Według ekspertów on-chain oba charakteryzują się po pierwsze (1) wzrostem aktywności sieciowej, a po drugie (2) rosnącym zainteresowaniem ze strony kapitału instytucjonalnego. Czy można je kupić bez zastanowienia? Odpowiedź brzmi nie, choć znacznie więcej czynników przemawia za nimi, aniżeli przeciwko nim.
Dwie kryptowaluty, które mogą pokonać rynek w 2025 r.
Solana (SOL)
Aktualny kurs: około 193,57 USD
Kapitalizacja całkowita: ok. 95 miliardów USD

Solana w ostatnim czasie wyraźnie zaznaczyła swoją pozycję w sektorze zdecentralizowanych finansów (tzw. DeFi). Według raportu State of Solana Q4 2024 przygotowanego przez firmę analityczną Messari, całkowita wartość zablokowana (TVL) w DeFi na tej platformie wzrosła w ostatnim kwartale o 64%, osiągając w sumie 8,6 miliarda dolarów. Wzrost ten wynika z aktywności głównych protokołów, takich jak Raydium, Kamino i Jupiter, które korzystały m.in. z popularności tokenów memicznych i projektów opartych na sztucznej inteligencji.
Dodatkowo Solana cieszy się rosnącym zaufaniem wśród inwestorów instytucjonalnych. Firma VanEck prognozuje, że cena SOL może osiągnąć nawet 520 USD do końca 2025 roku, bazując na zwiększającym się udziale rynkowym Solany w niszy smart kontraktów (SCP). Przewidywania zakładają wzrost z 15% do 22% w perspektywie do końca 2025 roku. Na korzyść Solany działa również prężna społeczność deweloperów, rosnące wolumeny na zdecentralizowanych giełdach (DEX) oraz stale zwiększająca się baza aktywnych użytkowników.
Wyraźnym sygnałem dla rynku jest także fakt, że SEC (amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) przyjęła do rozpatrzenia wniosek Grayscale o utworzenie ETF opartego na Solanie oraz to, że sam prezydent USA, Donald Trump, zdecydował się uruchomić na tym blockchainie swoją autorską kryptowalutę memową, która błyskawicznie trafiła do grona projektów o największej kapitalizacji rynkowej w historii technologii blockchain.
Biorąc pod uwagę mocne fundamenty, Solana wydaje się być atrakcyjną opcją inwestycyjną w perspektywie kolejnych kilku miesięcy, a nawet najbliższych lat.
Chainlink (LINK)
Aktualna cena: około 17,98 USD
Kapitalizacja rynkowa: 11,5 mld USD
Chainlink to kolejny potenjalny gem z sektora altcoinów. Według danych platformy analityki na blockchainie Santiment sieć Chainlink odnotowuje obecnie najwyższą aktywność wielorybów (graczy z najgłębszymi kieszeniami) od 14 miesięcy, z 1 659 transakcjami przekraczającymi jednorazowo kwotę 100 000 USD. Ponadto liczba aktywnych unikalnych adresów dobiła już do 9 531 – jest to najwyższy poziom od grudnia 2024 roku.
Wzrost zainteresowania wynika nie tylko z analizy on-chain. Chainlink konsekwentnie umacnia swoją pozycję w obszarach DeFi oraz tradycyjnych finansów. Ważnym wydarzeniem było ostatnio wdrożenie tzw. protokołu CCIP (ang. Cross-Chain Interoperability Protocol) w ramach ekosystemu Ronin, co umożliwia transfery aktywów pomiędzy różnymi łańcuchami bloków.
Warto także zwrócić uwagę na ekspansję Chainlink poza obszar stricte kryptowalutowy. Przykładem jest integracja z firmą 21X w Europie, zajmującą się tokenizacją aktywów, dzięki czemu Chainlink zyskuje coraz silniejszą pozycję na mocno uregulowanych rynkach finansowych.
Na horyzoncie widać perspektywę dalszej adopcji kryptowaluty LINK w kolejnych projektach DeFi oraz w sektorze finansowym. Jeśli rynek altcoinów zaliczy odbicie w najbliższych tygodniach lub miesiącach, LINK znajduje się w świetnym położeniu, aby ów trend wykorzystać bardzo dla siebie korzystnie.