Według różnych relacji Dubaj jest miejscem, gdzie branża kryptograficzna ma być wyjątkowo mile widziana. Wbrew pozorom nie jest jednak tak, że tamtejsi politycy i urzędnicy na wszystko przymykają oko. Organy regulacyjne w Dubaju są czujne i kiedy widzą nieprawidłowości, działają szybko i stanowczo. Regulator właśnie wziął na celownik dużą giełdę kryptowalut BitOasis. Co jest przyczyną?
Dubaj bierze się za BitOasis
Dubaj jest powszechnie uważany za miejsce przyjazne kryptowalutom. Jednak to wcale nie oznacza, że organy regulacyjne w ogóle nie działają. Ostatnio lokalne organy regulacyjne podjęły działania przeciwko jednej z firm, która nie przestrzegała przepisów. 10 lipca Urząd Regulacji Aktywów Wirtualnych Emiratów (VARA) wydał ostrzeżenie rynkowe, w którym stwierdził, że rozpoczął działania egzekucyjne przeciwko giełdzie kryptowalut BitOasis. BitOasis to obecnie jedna z największych platform kryptograficznych na Bliskim Wschodzie. Co przeskrobał BitOasis? Zgodnie z ostrzeżeniem regulatora, BitOasis nie spełnił wymogów prawno-formalnych w ciągu 30-60 dni przed rozpoczęciem działalności rynkowej. Na ten moment BitOasis posiada tzw. minimalną licencję na wybrane produkt. Regulator z Dubaju stwierdził, że wykonuje swoje uprawnienia do nadzorowania i monitorowania zgodności, dodając, że działania egzekucyjne mogą skutkować odebraniem licencji. Według strony internetowej BitOasis, która działa w 14 krajach MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna), osiąga ponad 3 miliardy dolarów wolumenu obrotu. W zeszłym roku giełda zwolniła 5% swojego personelu, powołując się na recesję i zawirowania na rynku.
Zobacz też: Kandydat na prezydenta USA skłamał twierdząc, że nie posiada Bitcoinów?
BitOasis to nie jedyny podejrzany podmiot
Wbrew pozorom przypadek BitOasis to nie pierwszy przypadek aktywności organów regulacyjnych w Dubaju. Regulator Dubaju wystosował ostrzeżenia lub nagany wobec podmiotu z branży krypto. W kwietniu VARA udzieliła nagany Kyle’owi Daviesowi i Su Zhu, współzałożycielom kryptowalutowego funduszu hedgingowego Three Arrows Capital. Z kolei w maju regulator upomniał założycieli OPNX, Marka Lamba i Sudhu Arumugama, a także jej dyrektora generalnego Leslie Lamb za prowadzenie nieuregulowanych działań. Pod koniec czerwca giełda kryptograficzna Bybit z siedzibą w Dubaju otrzymała od VARA minimalną licencję działalność na rynku.
Może Cię zainteresować: