Dolar nie ma szans z Bitcoinem? Podaż topnieje w oczach, HODLerzy świętują

Choć poniższe dane on-chain prezentowane przez Glassnode mają już 'kilka dni’ uznaliśmy je za istotne na tyle, by zadać sobie trud i przedstawić je. Choćby w celu lepszego zrozumienia aktualnego momentum cyklu. Krajobraz od strony on-chain pozostaje niepłynny. W tle widoczne są stłumione przepływy kapitałowe, niższa aktywność w sieci. Tymczasem HODLing pozostają główną dynamiką. Poza blockchainem aktywność inwestorów także jest niewielka patrząc przez pryzmat wolumenu, zysków i strat.

Glassnode wprowadził nowe modele oceny sentymentów awersj i skłonności do ryzyka. Oraz identyfikacji okresów ekstremalnej manii, kiedy ceny altcoinów historycznie szybowały w przysłowiowy kosmos. Czy kolejna taka hossa sie wydarzy? Tego nie wiemy ale spróbujmy ustalić gdzie jesteśmy teraz. Zasoby długoterminowych posiadaczy, osiągają nowe rekordy wszech czasów, przekraczając 14,859 mln BTC. To ponad 76% podaży Bitcoina (tej, która nie uczestniczyła w transakcjach i nie zmieniała właścicieli w ciągu ostatnich 5 miesięcy).

Źródło: Glassnode

Po krótkim i relatywnie niewielkim okresie napływu kapitału do Bitcoina w pierwszej połowie roku metryka Realized Cap ustabilizowała się, osiągając punkt niezdecydowania. Zrealizowana kapitalizacja porusza się w trendzie bocznym co sugeruje to, że bardzo niewiele monet przenoszonych w blockchainie doświadcza znaczącej zmiany netto ceny ich nabycia (tj. miały miejsce minimalne zdarzenia związane z realizacją zysków lub strat). Od tego czasu Bitcoin znów zaskoczył, a niższa płynność wsparła nagły rajd ceny.

Źródło: Glassnode

Metryka zmiany pozycji netto przeciętnego długoterminowego inwestora wskazuje, że coraz więcej inwestorów nie robi z BTC dosłownie nic. Ponad 50 tys. nowych BTC miesięcznie jest obecnie przechowywanych przez HODLerów. Maleje zatem całkowita, dostępna podaż Bitcoina (choć ostatecznie nie wiemy jak wielu z nich zdecyduje się na sprzedaż).

Podaż maleje

Źródło: Glassnode

Obserwację dot. niewielkiej podaży Bitcoina potwierdza ocena Glassnode’a średniego wolumenu transferu BTC na aktywny podmiot. Ten spadł do wartości 12,2 tys. dolarów (ok. 0,44 BTC). Wskaźnik powrócił do poziomów obserwowanych pod koniec 2017 r. (koniec hossy) i ponownie pod koniec 2020 r. (przed ostatnim cyklem hossy).

Źródło: Glassnode

Zastój w płynności rynkowej jest uderzająco widoczny przy ocenie wskaźnika tzw. gorącej podaży, będącego wolumenem BTC, które były przedmiotem transakcji w ciągu ostatniego tygodnia. Aby zademonstrować, jak niewielka jest podaż Bitcoina, Glassnode zestawił tzw. Hot Supply do jego długoterminowej średniej (minus 0,5 odchylenia standardowego). Na tej podstawie można stworzyć strukturę, która podkreśli okresy niskiej i kurczącej się płynności rynku, w których Hot Supply jest poniżej poziomu średniej – 0,5 odchylenia standardowego. Te wyróżnione obszary pokazują, że obecne warunki płynności pozostają podobne do rynków niedźwiedzia z lat 2014-15 i 2018-19, utrzymując się w tym stanie przez rekordowe 535 dni.

Źródło: Glassnode

Wolumen niepłynnej podaży rośnie, poruszając się w przeciwnym kierunku do zagregowanych sald BTC na giełdach. Ta rozbieżność jest kolejnym dowodem na to, że BTC są nadal wycofywane z giełd, przenosząc się do niepłynnych portfeli należących do HODLerów. Tam najczęściej starzeją się do statusu posiadacza długoterminowego.

Źródło: Glassnode

Może Cię zainteresuje:

BitcoinBTCdane on-chainGlassnodeKryptowalutyon-chain
Komentarze (0)
Dodaj komentarz