Za nami tydzień, który był dość spokojny. Wiele kryptowalut utknęła w martwym punkcie. Ta sytuacja jest tylko pozornie nudna, ponieważ w tle działo się sporo rzeczy, które mogą sygnalizować kierunek w najbliższej przyszłości poszczególnych tokenów. Jedni obserwują wieloryby, napływ nowych użytkowników lub analizują wykresy. Jeszcze inni śledzą ruchy z zewnątrz, które mogą okazać się kluczowe. W tym obszarze sporo dzieje się wokół DOGE. Od kilku tygodni duże podmioty z szeroko rozumianego świata finansów wykazują spore zainteresowanie memecoinem. Kolejna firma złożyła wniosek w sprawie funduszu spotowego Dogecoin ETF, który właśnie został zatwierdzony przez SEC.
Kolejny gigant z wnioskiem o DOGE ETF. Robi się ciekawie
Niewiele ponad rok temu w branży kryptowalut zaczął pisać się zupełnie nowy rozdział. W styczniu 2024 roku w obiegu pojawił się Bitcoin ETF. Rynek szybko podchwycił ten trend i już pół roku później na giełdach dostępne były fundusze spotowe Ethereum ETF. W międzyczasie pojawiły się wnioski powiązane z kolejnymi kryptowalutami. Póki co najwięcej formularzy dotyczy SOL i XRP.

Od połowy stycznia nastąpił mały przełom. Firma REX Shares & Osprey złożyła wniosek o ETF-y na memecoiny: DOGE, BONK i TRUMP. Pierwszy z nich wyłania się na zdecydowanego lidera. Zaledwie kilka godzin później na koncie miał już drugi wniosek o DOGE ETF, ponieważ formularze w tej sprawie złożyła firma Bitwise. Wczoraj do tego grona dołączył kolejny gigant.
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaakceptowała wnioski firmy Grayscale, dotyczące wprowadzenia na rynek funduszy ETF opartych na kryptowalutach takich jak Ripple (XRP) oraz Dogecoin (DOGE).
Przykład funduszy spotowych Bitcoin ETF pokazują, że taki produkt może bardzo pozytywnie wpłynąć na notowania kryptowaluty. Dlatego kolejne wnioski w sprawie kryptowalutowych ETF-ów są przyjmowane bardzo entuzjastycznie.
Z drugiej strony obecnie znajdujemy się w dobrym czasie dla branży aktywów cyfrowych. Nie wiemy, jak te produkty poradzą sobie w czasach tzw. krypto zimy. Niewykluczony, że po pierwszych sukcesach pojawią się też pierwsze porażki. Z pewnością jest to wątek, który warto uważnie obserwować.
ETF-y kołem ratunkowym dla Dogecoina?
Jescze w listopadzie 2024 roku w trakcie hossy DOGE był naprawdę silny. Szybko odbił z zaledwie kilku centów do poziomu blisko 0,50 dolara. Rynek był przekonany, że nowe ATH to kwestia czasu. Co więcej, wielu wierzył, że memecoin przebije również upragnioną granicę jednego dolara. Jednak cena 0,73 USD, którą Dogecoin osiągnął 7 maja 2021 roku, pozostaje rekordem tokena.

W chwili pisania tekstu DOGE kosztuje 0,27 USD i w ciągu ostatnich 24 godzin zyskał na wartości 3,40%. Przez ostatni tydzień token zyskał 9,45%. Jednak podsumowanie miesięcznie pokazuje, że jest jeszcze sporo do odrobienia. W ciągu ostatnich trzydziestu dni Dogecoin stracił 23,72%.
Patrząc na obecne ceny do rekordów jeszcze daleko. Dlatego wieści takie jak te dotyczące ETF-ów rynek odbiera jako dobry znak oraz szansę na poprawienie notowań w przyszłości.