W ubiegły piątek rynek kryptowalut doświadczył gwałtownego spadku ceny Bitcoin-a (BTC). W krótkim przedziale czasowym cena największej kryptowaluty spadła z 57 000 USD do 53 000 USD, co oznacza stratę 4 000 dolarów lub blisko 10%. Choć początkowo BTC walczył i odnotowywał chwilowe wzrosty, szybko znalazł się pod presją ściany zleceń sprzedaży i rozpoczął nowy, silny trend spadkowy. Co za tym stoi? Ryan Lee, Główny Analityk w Bitget Research, pionie analitycznym giełdy krypto o tej samej nazwie, przedstawia kluczowe przyczyny oraz prognozy na ten tydzień.
Przyczyny spadku ceny Bitcoina
- Wpływy czynników makroekonomicznych: W piątek, 6 września, Stany Zjednoczone opublikowały skorygowane sezonowo dane o zatrudnieniu poza rolnictwem za sierpień br., które wykazały 142 000 nowych miejsc pracy – wynik poniżej prognozowanych 160 000. Tymczasem stopa bezrobocia spadła do 4,2%, co było lepszym wynikiem niż oczekiwano (4,3%). Mimo że dane te generalnie były pozytywne, wywołały zmiany w oczekiwaniach rynkowych co do polityki pieniężnej USA. Zwiększona szansa na obniżkę stóp procentowych przez Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) wywarła presję na rynek, powodując wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych oraz lekkie odbicie indeksu dolara amerykańskiego. W konsekwencji aktywa takie jak złoto i Bitcoin znalazły się pod presją sprzedażową.
- Odpływy z funduszy Bitcoin ETF: Kolejnym istotnym czynnikiem była kontynuacja odpływów netto ze spotowych funduszy ETF z BTC jako aktywem bazowym. W ubiegły piątek odpływy te osiągnęły 170 mln USD, co oznaczało osiem następujących po sobie dni w ramach których wycofywano kapitał z funduszy giełdowych opartych na Bitcoinie. Wartość BTC spadła w rezultacie z poziomu 64 000 USD do 53 000 USD w ciągu dwóch tygodni.
- Nastroje na rynku kryptowalut Gwałtowne spadki cen Bitcoina w krótkim czasie negatywnie wpłynęły na nastroje inwestorów i vice versa. W przeciągu dwóch tygodni Bitcoin stracił około 11 000 USD swojej wartości, co wzmocniło poczucie „ekstremalnego strachu” na rynku, mierzonego tzw. Indeksem Chciwości (Fear & Greed Index). Inwestorzy przyjęli postawę wyczekującą, co dodatkowo ograniczyło siłę nabywczą i zwiększyło presję na dalsze spadki cen przez oddanie pola stronie podażowej.
Prognozy na ten tydzień
Ryan Lee zwraca uwagę, że kluczowym wydarzeniem w najbliższych dniach będą nadchodzące dane o wskaźniku inflacji konsumenckiej (CPI) w Stanach Zjednoczonych. Wyniki te mogą znacząco wpłynąć na kondycję aktywów ryzykownych, w szczególności sektora kryptowalut. Jeśli fundusze Bitcoin ETF odnotują napływy netto, Bitcoin może odzyskać siły i odbić się w kierunku 60 000 USD.
„Oczekiwany zakres cen BTC w tym tygodniu to 53 000–60 000 USD, pod warunkiem, że dane makroekonomiczne będą mieściły się w rozsądnych prognozach, a nastroje rynkowe zaczną się poprawiać”, podsumowuje główny analityk Bitget Research.