Gajesh Naik ma 13 lat. Zbudował protokół DeFi o wartości 7 milionów dolarów

Gajesh Naik ma dopiero 13 lat. Jest głównym architektem PolyGaj, protokołu DeFi zbudowanego na blockchainie Polygon.

PlyGaj zarządza około 1 milionem dolarów w kryptowalutach. Pod koniec ubiegłego miesiąca, po tym, jak miliarder Mark Cuban zainwestował w Polygon, liczba ta wyniosła prawie 7 milionów dolarów.

Mały geniusz?

Naik rozpoczął naukę kodowania pięć lat temu na specjalnym obozie szkoleniowym, korzystając z programu szkoleniowego typu „przeciągnij i upuść” o nazwie Scratch. Miał wtedy zaledwie osiem lat.

„Miałem podstawowe umiejętności matematyczne, takie jak dodawanie, odejmowanie”, powiedział Naik. „To wszystko, co było wymagane. Potem zacząłem uczyć się wszystkich języków programowania.”

Naik zna C, C++, Java, JavaScript i Solidity — język, którego zwykle używa się do pisania smart kontraktów opartych na Ethereum.

Jego ojciec, Siddhivinayak, ukończył informatykę, ale obecnie pracuje jako urzędnik służby cywilnej. To dzięki jego zachętom, a także nowo odkrytej pasji do kryptowalut, Gajesh był w stanie zatopić zęby w PolyGaj.

Naik nagrał również filmy objaśniające na temat kryptowalut na swoim kanale YouTube i zgodził się na udzielenie kilku wywiadów dla indyjskich influencerów.

Jak on to zrobił?

W jaki sposób 13-latek był w stanie samodzielnie napisać wielomilionowy ekosystem? PolyGaj jest „w zasadzie klonem Goose Finance”, projektu DeFi zbudowanego na Binance Smart Chain. Wyglądają one prawie identycznie, poza kilkoma drobnymi poprawkami. Algorytmy stojące za PolyGaj pochodzą z kontraktu o nazwie „MasterChef”, która stanowi podstawę innego popularnego protokołu DeFi: SushiSwap.

„Kiedy mówisz o programistach”, powiedział Arjun Kalsy, który otrzymał od Naika zaproszenie do współpracy, „istnieją dwa ogólne typy. Jednym z nich jest koder-matematyk, który zajmuje się algorytmami i strukturami danych. A drugi to ktoś taki jak Gajesh, który jest bardziej po stronie biznesu. Jeśli zobaczy dobry projekt, może coś takiego zaprojektować, ale prawdopodobnie nie wymyśli algorytmu problemu komiwojażera czy czegoś takiego.”

To rozróżnienie, które ma sens dla kogoś, kto działa bez wykształcenia wyższego.

„Widziałem wiele takich dappów”, powiedział Naik, odnosząc się do zdecentralizowanych aplikacji, które oferują dostęp do świata inwestowania w kryptowaluty. „One są niesamowite. A niektóre mają znacznie większy potencjał”.

Naik jest „tym typem faceta, który może zbudować następnego Facebooka lub następnego WhatsAppa” – rodzaj aplikacji, która może zaoferować kluczową usługę, a nie taką, która rozwiązuje problemy techniczne.

Dwa słowa od krytyków

Chris Blec, badacz DeFi, skrytykował kod stojący za tokenem $GAJ za umożliwienie jednemu administratorowi sprawowania kontroli nad całą siecią. Adres wyznaczony obecnie jako „właściciel” kontraktu również zawiera około 350 000 USD GAJ, czyli prawie 150 000 USD po dzisiejszych cenach.

Blec podkreślił, że Naik jest zbyt młody, aby zrozumieć ryzyko związane z DeFi. „Nie ma nic, co ktokolwiek mógłby zrobić, aby uniemożliwić komuś – nawet 13-latkowi – wdrożenie smart kontraktu, który mógłby ostatecznie osiągnąć miliony miliardów w TVL”.

To nie do końca jednak tak, że ​​sam Naik zarządza kryptowalutami inwestorów. „Pieniądze umieszczone w PolyGaj, są na łasce systemu zaprojektowanego przez 13-latka, a nie kaprysów rzeczywistego 13-latka”.

„To nie są rzeczy, które przypisałbyś 13-letniemu dziecku”, dodał Kalsy, „ale wykonuje dobrą robotę. I spełnił wszystko, co powiedział. Wiem na pewno, że jest prawdziwy. Nie jest jednym z tych facetów, którzy biegają z pieniędzmi czy coś w tym rodzaju.

Naik ma prawie 18 000 obserwujących na Twitterze. Kalsy argumentował, że gdyby wykorzystał swoje uprawnienia administratora, by uciec z pieniędzmi, jego reputacja i przyszłość ległyby w gruzach.

„Mogę tylko mieć nadzieję, że dzięki ciągłym wysiłkom, zdołam zdobyć miłość i szacunek tej niesamowitej społeczności”napisał Naik w poście na blogu.

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

DeFiKryptowalutyZdecentralizowane finanse
Komentarze (0)
Dodaj komentarz