Dane on-chain zaskakują. Kryptowaluty wyszły spod ziemi, czy Bitcoin nadal jest tani?

Adopcja Bitcoina

Źródło: Glassnode

Glassnode obserwuje Bitcoina on-chain. W tym przypadku rosnąca ilość aktywności generalnie ma pozytywny wpływ na całą sieć i cenę BTC. Aktywność zawsze jest pozytywna a BTC ma aspiracje by konkurować z systemem fiat. Zatem powinien być rozchwytywany. Średnia liczba transakcji BTC w zeszłym tygodniu wyniosła 309,5 tys. To poziom najwyższy od kwietnia 2021, gdy cena Bitcoina była rekordowa. Zdecydowanie przebiła także średnią roczną. Tylko niewiele ponad 12,2% wszystkich dni w jego historii notowało wyższą aktywność transakcyjną. Czekamy na dalszy wzrost tego momentum.

Źródło: Glassnode

Model on-chain szacuje liczbę nowych, tzw. unikalnych uczestników blockchainu BTC. Metryka ta osiągnęła 122 tys. nowych podmiotów dziennie. Tylko niewiele ponad 10% (10,2%) wszystkich dni handlowych od 2015 roku odnotowało wyższe wskaźniki adopcji nowych użytkowników. Mówimy o szczycie hossy z 2017 r. i hossie w latach 2020-21. To bardzo pozytywne jeśli zastanowimy się, że wskaźnik ten ewoluuje. Zazwyczaj wraz z ceną BTC. Jeśli obecnie adopcja tak znacząco wzrosła – jak będzie wyglądać jeśli cena BTC zdoła osiągnąć na nowe, historyczne szczyty?

Źródło: Glassnode

W rezultacie adopcji, ruch w sieci rośnie. Rosną zatem opłąty transakcyjne. Tym razem winduje je w górę także zapotrzebowanie na ze strony tzw ordynaliów i inskrypcji (m.in. NFT i inne dane wrzucane do sieci). W efekcie dwuletni wskaźnik Z-score przychodów górnikó BTC wreszcie stał się pozytywny (czerwony kolor). Wysoka presja na opłaty zwykle była zwiastunem pozytywnego momentum całego rynku BTC. W skrócie – jej wzrost to fla adopcji i popyt na przestrzeń blokową Bitcoina.

MVRV pod lupą

Źródło: Glassnode

Według Glassnode co najmniej kilka wskaźników on-chain przeszło z warunków typowych dla głębokich faz bessy do zdecydowanie neutralnego i konstruktywnego terytorium. MVRV to jeden z najbardziej znanych wskaźników on-chain i jest jedną z tych metruk. Model pokazuje niezrealizowaną wartość zysku utrzymywaną przez posiadaczy BTC. MVRV wzrósł do 1,36. Znajduje się teraz między średnią wszech czasów na poziomie 1,82, a poziomem wyprzedania -1 odchylenia standardowego. Historycznie, Bitcoin znajduje się w środkowym przedziale 54% wszystkich dni handlowych. Ma to zwykle miejsce między zmierzchem rynku niedźwiedzia a nową hossą.

Źródło: Glassnode

Biorąc pod uwagę, że MVRV jest wskaźnikiem biorącym pod uwagę Realized Price, Glassnode obliczył kluczowe poziomy cenowe. Przypomnijmy cena zrealizowana to średnia cena wszystkich zakupionych w historii Bitcoinów. Cena wzrosła powyżej 27 000 USD, a rynek znajduje się ponownie w strefie neutralnej. Obrazuje to + 0,5 odchylenia standardowego od długoterminowej średniej. Oznacza to, że ceny BTC nie oferują już tak atrakcyjnej zniżki w stosunku do średniej podstawy kosztów całego rynku on-chain.

Hodlerzy nadal mocni?

Źródło: Glassnode

Jedno z najważniejszych (i często pomijanych) narzędzi Glassnode to tzw. metryka Lifespan. Monitoruje ona metrykę, która odzwierciedla średnią ilość czasu przechowywania BTC. Do czego się przydaje? Pozwala sprawdzić kiedy starsze BTC, zwykle przechowywane w portfelach hodlerów i wielorbyów wpływają na rynek. Wykazują wówczas wysoką aktywność. Wykres przedstawia udział USD zagregowanych w tych 'aktywnych BTC’. Aktywność oznacza tokeny znajdujące się w obiegu transakcyjnym w ciągu ostatnich 7 dni. Wskaźnik wzrasta głównie, gdy stare BTC są wydawane. Dzieje się to zwykle w chwili realizacji zysków. Wówczas inwestorzy przekazują swoje 'tanie Bitcoiny’ nowym nabywcom, skłonnym zapłacić za nie więcej. Chociaż Glassnode zaobserwował niewielki wzrost liczby aktywnych BTC, pozostaje on bliski najniższym wartościom cyklu. Zbliżony jest także do innych faz konsolidacji po spadakch. Pomimo potężnego wzrostu ceny długoterminowi, starzy inwestorzy nie tracą wiary. Nie są chętni do realizacji zysków.

Źródło: Glassnode

Wykres SOPR dla długoterminowych inwestorów (LTH) pokazuje stopniowy powrót do neutralnego poziomu. Popatrzmy na zmianę koloru (z czerwonego na zielony). Long-Term Holders (LTH) to dziś w dużej mierze nabywcy z cyklu 2020-22, którzy przez prawie 12 kolejnych miesięcy znajdowali się w stratach. Miesięczna średnia SOPR wybija się dla nich obecnie ponad średnią roczną (golden cross). Sugeruje to możliwy powrót zaufania i pozytywnego momentum. Historycznie zwiastowało to kluczowe zmiany w cykli (zielone słupki).

Może Cię zainteresuje:

adopcja kryptowalutAltcoinBitcoinBlockchaindane on-chainGlassnodeKryptowalutyon-chain
Komentarze (0)
Dodaj komentarz