Jeżeli przyjrzymy się dokładnie bieżącej działalności Coinbase, zauważymy, że giełda kryptowalut przekształciła się w pełnoprawnie działającą i rozbudowaną platformę finansową.
W 2023 roku Coinbase miało imponującą passę – firma może pochwalić się wzrostem o około 420 proc. Z kolei tydzień temu osiągnęła 52-tygodniowe maksimum na poziomie około 179 dolarów.
Dywersyfikacja i ekspansja
Chociaż wzrost ten można częściowo przypisać pozytywnej dynamice na rynku kryptowalut, należy podkreślić, że Coinbase doskonale radzi sobie jako samodzielny podmiot, niezależnie od wpływu Bitcoina. Ponadto firma opowiada się za nowymi przepisami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dotyczącymi aktywów cyfrowych, co może stanowić precedens dla sposobu, w jaki amerykańskie organy regulacyjne klasyfikują tokeny cyfrowe.
„Go broad, go deep” (idź szeroko, idź głęboko) – to slogan firmy, który najlepiej opisuje jej działalność poza Stanami Zjednoczonymi. W ciągu ostatnich dwóch lat firma zapewniła sobie licencję na pieniądz elektroniczny i dostawcę usług aktywów wirtualnych (VASP) w Irlandii, licencję na przechowywanie kryptowalut w Niemczech, licencję dostawcy usług aktywów kryptograficznych (CASP) we Włoszech, a w ciągu ostatniego tygodnia równiez rejestrację w Banku Hiszpanii i zatwierdzenie VASP we Francji. Silna pozycja Coinbase w Europie to przede wszystkim doskonała okazja stanowi łatwą okazję do wykorzystania regulacji Markets in Crypto Assets (MiCA), która zostanie wdrożona w 2024 r. i przyniesie jednolite regulacje dotyczące operacji platform aktywów kryptograficznych w całej Europie.
Giełda kryptowalut ma też przed sobą jeszcze jedno wyzwanie – 17 stycznia 2024 r. będzie dla niej bardzo ważną datą. To właśnie na ten dzień zaplanowano ustną argumentację w sprawie Coinbase vs SEC. Wielu obserwatorów branży ma nadzieję, że jeżeli zostanie ona rozstrzygnięta na korzyść przedsiębiorstwa, to wydarzenie to będzie miało pozytywny wpływ na przestrzeń kryptowalutową. Mało tego – może ustanowić precedens dla sposobu, w jaki amerykańskie organy regulacyjne klasyfikują tokeny cyfrowe.
Zobacz też: Vitalik Buterin rzuca nowe hasło: „Make Ethereum Cypherpunk Again”
Amerykańska giełda kryptowalut a rynek azjatycki
Warto też dodać, że w 2023 r. ekspansja zagraniczna Coinbase dotarła również do Azji i Ameryki Południowej. Od czasu wejścia na rynek azjatycki w 2015 r. poprzez rozpoczęcie działalności w Singapurze, azjatyckim centrum kryptowalut, firma weszła w strategiczną współpracę z bankami, a w październiku 2023 r. udało jej się uzyskać pełną licencję operacyjną. Dodajmy, że partnerstwa tego typu umożliwiają klientom w Singapurze szybkie i łatwe przelewy fiat między ich kontami Coinbase a lokalnymi kontami bankowymi.
Analitycy twierdzą, że Coinbase może zyskać na długo oczekiwanym zatwierdzeniu spot Bitcoin ETF, ponieważ jest wybranym depozytariuszem dla dziesięciu z obecnych aplikacji spot, w tym Grayscale, ARK 21Shares i BlackRock spot BTC ETF. Jako powiernik większości funduszy ETF typu spot BTC, firma może mieć zwiększony wpływ na dynamikę rynku, potencjalnie stając się kluczowym graczem w kształtowaniu standardów branżowych i praktyk związanych z przechowywaniem kryptowalut.
Może Cię zainteresować: