Wartość Bitcoina w ostatnich dniach to prawdziwy rollercoaster cenowy. Niektórzy upatrują w korektach szansy na zakupy po okazyjnej cenie. Inni zaczynają mieć wątpliwości, czy to aby nie ostatni dzwonek, by wyjść z rynku w dobrym momencie. Sprawdzamy, co radzą i jakie strategie przyjmują znani eksperci, traderzy i podmioty z branży kryptowalut.
Markus Thielen zmienia strategie wobec Bitcoina
Założyciel 10x Research zasłynął z kilku trafnych prognoz w przeszłości. Na początku roku Thielen szacował, że cena Bitcoina do końca roku osiągnie 70 000 USD. Jak wiadomo, ten poziom został już zdobyty. Wcześniej Thielen wyczuł tąpnięcie BTC w listopadzie 2022 roku.
Jaką strategię aktualnie promuje Thielen? Według analityka malejące szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed oraz spadek rentowności obligacji osłabił argumenty byków na rzecz kryptowalut i obligacji. W najnowszej notatce 10x Research Thielen napisał: Naszą rosnącą obawą jest to, że ryzykowne aktywa (akcje i kryptowaluty) balansują na krawędzi znaczącej korekty cen. Głównym czynnikiem wyzwalającym jest nieoczekiwana i trwała inflacja. Biorąc pod uwagę, że rynek obligacji prognozuje obecnie mniej niż trzy obniżki, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych przekracza 4,50%, być może dotarliśmy do kluczowego punktu zwrotnego dla ryzykownych aktywów.
Thielen oświadczył również, że jego firma sprzedała wszystkie akcje spółek technologicznych i zachowała jedynie kilka kryptowalut, co do których ma pewność. Dodał również, że firma aktualnie przyjmuje strategię niedźwiedzią.
„Kupuj Bitcoina, ponieważ twoje bogactwo topnieje”
Diametralnie inne podejście do BTC podpowiada Unchained. Badania przeprowadzone przez firmę świadczącą usługi finansowe sugerują, że Bitcoin jest najlepszym narzędziem do oszczędzania dla inwestorów ze względu na swoje unikalne właściwości. Raport z badań ocenia, że Bitcoin jest alternatywą dla tradycyjnych aktywów i „najlepszym narzędziem” do oszczędzania w nowej erze gospodarczej.
Unchained stwierdza, że BTC ma doskonałe właściwości pieniężne, ponieważ ma z góry określoną podaż oraz oferuje najlepsze rozwiązanie „pułapki innowacji”, przed którą stoją inwestorzy. Joe Burnett, jeden z autorów badań, określił pułapkę innowacji jako sytuację, w której napędzane innowacjami siły wolnego rynku prowadzą do zwiększonej podaży niektórych towarów i usług, co z kolei prowadzi do niskich cen i ostatecznie dewaluacji takich aktywów. Według Burnetta ogranicza to zdolność do długoterminowego oszczędzania.
Burnett dodał, że tradycyjne aktywa, jak waluty fiducjarne, złoto, akcje itd. tracą, przez co nasze „bogactwo topnieje”. Według badacza Bitcoin może nas uchronić przed stratami.
Podobne stanowisko wobec Bitcoina prezentuje, chociażby Michael Saylor. Znany entuzjasta BTC wielokrotnie powtarzał, że ta kryptowaluta jest lepsza od innych aktywów. Na wyższość Bitcoina wobec tradycyjnych aktywów stale wskazuje również Robert Kiyosaki.
Która strategia jest lepsza?
Jak widać, strategie wobec Bitcoina mogą być skrajnie różne. Nie sposób wskazać z całkowitą pewnością, która z tych stron finalnie okaże się zwycięska. Warto pamiętać, że rynek kryptowalut jest nieprzewidywalny i może reagować bardzo gwałtownie na różne czynniki i wiadomości. Tym samym, strategia, która rano wydawała się racjonalna, wieczorem tego samego dnia może okazać się zgubna. Dlatego warto monitorować rynek na bieżąco i postawić na podejście DYOR.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.