Na fali licznych ataków hakerskich dotyczących aktywów cyfrowych, rynek krypto doznał w lipcu 2023 roku największych miesięcznych strat od 2022 roku. Według raportu opublikowanego przez De.Fi, wyniosły one łącznie 486 milionów dolarów. Jest to suma sześciokrotnie wyższa niż rok wcześniej.
Rekordowe straty na rynku kryptowalut
Raport uwypukla, że prawie połowa z tych strat, a dokładniej 231 milionów dolarów, jest wynikiem jednego jedynego ataku na Multichain. Oprócz tego autorzy zaznaczają, że prawie 99% skradzionych w lipcu kryptowalut i aktywów cyfrowych nadal nie zostało odzyskanych. Do prawowitych właścicieli wróciło zaledwie 6,15 miliona dolarów.
Badacze z De.Fi podkreślają, że działania mające na celu odzyskanie utraconych funduszy są zdecydowanie niewystarczające. Przyznają, że „zdolność sektora kryptowalutowego do odzyskiwania skradzionych lub utraconych funduszy jest kluczowym elementem łagodzenia skutków tych niefortunnych incydentów”.
Zobacz również: Jego zdaniem to najważniejszy moment 2023 roku. Bitcoin zyskał nowe oblicze?
Największe straty na sieci Ethereum
Z raportu wynika, że większość strat, czyli 447 milionów dolarów, dotknęła sieć Ethereum. Wykazuje on 36 przypadków. W tym hakerski atak na Multichain i wykorzystanie luki w zabezpieczeniach Alphapo. Te kosztowały rynek odpowiednio 231 milionów i 100 milionów dolarów.
Zestawienie pokazuje także, że sieć Base doznała strat na poziomie 23 milionów dolarów. Z kolei z Binance uciekło prawie 11 milionów dolarów na przestrzeni 18 udokumentowanych ataków.
Większość utraconych środków, bo aż 364 miliony dolarów, było wynikiem problemów z kontrolą dostępu. Z kolei tzw. „rugpulls” (manipulacje rynkowe polegające na gwałtownym wycofaniu kapitału z rynku) przyniosły straty na poziomie około 36 milionów dolarów.
Raport kończy się jednak dość pozytywną uwagą: w lipcu nie odnotowano żadnych prób „exit scams”, czyli oszustw polegających na zniknięciu twórców projektów z rynku wraz z zebranymi funduszami.
Niewystarczające działania na rzecz odzyskania krypto
Niepokojącym aspektem lipcowych wydarzeń jest fakt, że pomimo potężnych strat, działania podejmowane w celu odzyskania utraconych funduszy były zdecydowanie niewystarczające. Zgodnie z dokumentem udostępnionym Cointelegraph, badacze z De.Fi uznają obecne działania za „wstrząsająco niewystarczające”, zwracając uwagę na tylko nieco ponad 6,7 miliona dolarów odzyskanych z blisko pół miliarda dolarów strat.
Może Cię również zainteresować: