Soramitsu, japoński deweloper fintech, buduje połączoną sieć płatności, która łączy Japonię, Indie, Chiny i Azję Południowo-Wschodnią. Zrobi to poprzez wykorzystanie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) Kambodży.
Bakong, cyfrowa waluta wprowadzona przez Narodowy Bank Kambodży w 2020 roku, to dzieło, w którym Soramitsu odegrało główną rolę. Bakong wykonuje teraz miliardy dolarów transakcji za pomocą kodów QR w całej Kambodży, Malezji, Tajlandii i Wietnamie.
Jak podała wczoraj firma, Soramitsu zamierza stworzyć podobny międzynarodowy system płatności dla różnych innych regionów Azji, w tym Indii, Chin, Azji Południowo-Wschodniej, a także być może i Japonii. W czerwcu tego roku zmiana prawa dotyczącego płatności w Japonii umożliwiła bankom emisję stablecoinów. To natomiast skłoniło kilka regionalnych banków do rozważenia wprowadzenia stablecoinów denominowanych w jenach, z kilkoma dążącymi do potencjalnego uruchomienia ich do 2024 roku.
Dzięki tej niedawnej zmianie prawa Soramitsu planuje stworzyć japońską giełdę dla stablecoinów, które mają na celu ułatwienie wymiany walut między różnymi narodami.
Jak pogodzić CBDC na różnych blockchainach?
Wymiana stablecoinów wyemitowanych w ramach tej samej technologii blockchain jest, z technicznego punktu widzenia, stosunkowo łatwa. Jednak proces może stać się bardziej skomplikowany, gdy mamy do czynienia z stablecoinami wyemitowanymi na różnych blockchainach. Wynika to z konieczności dokonywania transakcji między kilkoma blockchainami jednocześnie. Soramitsu współpracowało z różnymi stronami, aby rozwiązać główne aspekty tego problemu.
Japoński Mitsubishi UFJ Trust and Banking został zidentyfikowany jako jedna z zaangażowanych stron. W oświadczeniu wskazano, że więcej partnerów dołączy do Soramitsu w opracowywaniu infrastruktury giełdowej. Soramitsu współpracowało także z tokijską firmą świadczącą usługi cyfrowe, Vivit, oraz z Centrum Uniwersytetu Tama. Opracowywano strategie tworzenia reguł.
Giełda stablecoinów będzie działała jako pośrednik, umożliwiając szybsze i bardziej opłacalne transakcje. Zakładając, że klient w Tajlandii chce dokonać zakupu w japońskim sklepie internetowym, może użyć kodu QR, aby zainicjować płatność w Bakong i następnie przeliczyć ją na stablecoina opartego na jenie. Dodatkowo, stablecoiny mogą być przekazywane niezależnie od tradycyjnych płatności międzybankowych, eliminując konieczność opłat bankowych.
Jest to kontynuacja kilku ostatnich wydarzeń związanych z kryptowalutami w Japonii. Giełda kryptowalut Binance potwierdziła, że będzie świadczyć swoje usługi na japońskiej platformie od 14 sierpnia. Natomiast premier Japonii, Fumio Kishida, wyraził niedawno swoje poparcie dla branży web3 na jednej z konferencji.
Może Cię zainteresować: