Coś niesamowitego! Token NFT sprzedany za 6,2 miliona dolarów!

W czwartek, 15 czerwca br., dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał dzieło sztuki cyfrowej w postaci tokena NFT z kolekcji upadłego kryptowalutowego funduszu hedgingowego Three Arrows Capital.

Praca Dmitri Cherniaka pt. „The Goose” (Gęś) została sprzedana za łączną kwotę ponad 6,2 miliona dolarów. Grafika stanowiła część cyfrowego portfolio firmy Three Arrows Capital. Przedsiębiorstwo dokonało jej zakupu w sierpniu 2021 roku za 1800 ETH, co w ówczesnym czasie stanowiło równowartość ok. 5,8 miliona dolarów.

Kim jest Dmitri Cherniak?

Wykorzystując automatyzację jako swoje artystyczne medium, Dmitri Cherniak tworzy dzieła sztuki wywołujące szereg emocji. Pochodzący z Toronto, a obecnie mieszkający w Nowym Jorku artysta studiował informatykę i fizjologię na Uniwersytecie McGill, gdzie zaczął tworzyć dzieła sztuki za pomocą algorytmów i kodu. Jako inżynier oprogramowania Cherniak odkrył, że kreatywność niezbędna do automatyzacji rozwiązań złożonych problemów inżynieryjnych często pozostaje nierozpoznana, a ta świadomość zainspirowała go do skierowania swojej twórczej energii w stronę automatyzacji systemów wizualnych.

Zainspirowany częściowo eksploracją formy w podręczniku projektowania graficznego Armina Hofmanna opublikowanym w 1965 roku, Cherniak rozpoczął projekt tworzenia sztuki algorytmicznej opartej na sznurku i kołkach, która, jak miał nadzieję, będzie wyglądać organicznie, a nawet stworzona przez człowieka. Artysta od dawna rozważał możliwość wyeliminowania etapu kuratorskiego z procesu artystycznego. Wykorzystując jako podstawę algorytm, nad którym pracował przez lata, Cherniak stworzył koncept Ringers, aby pokazać zarówno innym artystom, jak i kolekcjonerom, potencjał sztuki generatywnej bez kurateli.

Składający się z tysiąca elementów projekt Ringers ujrzał światło dzienne w styczniu 2021 r. na Art Blocks, platformie do uruchamiania sztuki generatywnej opartej na kodzie. Prosta elegancja stosunkowo dużej kolekcji pokazuje zarówno możliwości algorytmu, jak i specyficzne piękno pojedynczego Ringera, którego każdy element jest nierozerwalnie połączony. Sztuka Cherniaka równoważy kontrolę i losowość, tworząc dialog między artystą, algorytmem i obserwatorem. Cała kolekcja wyprzedała się w zaledwie osiemnaście minut.

Zobacz też: Gigant branży odzieżowej wypromuje się poprzez tokeny NFT w grze Fortnite

Zapotrzebowanie na sztukę w postaci NFT rośnie

Sotheby’s był jednym z pierwszych dużych domów aukcyjnych, który uruchomił dedykowany rynek dzieł sztuki cyfrowej i NFT w 2021 roku. Od tamtej pory podmiot sprzedał wiele dzieł istotnych dla użytkowników kryptowalut. Przez dom aukcyjny przeszedł NFT pierwszego tweeta byłego dyrektora generalnego Twittera Jacka Dorseya, a także oryginalny rękopis książki, w której po raz pierwszy znalazł się zwrot „metaverse”.

Może Cię zainteresować:

NFTThe GooseTokenTokeny
Komentarze (0)
Dodaj komentarz