Solana, czwarty co do wielkości blockchain pod względem całkowitej zablokowanej wartości (TVL), jest obecnie wiodącą siecią w zakresie adopcji instytucjonalnej.
Na chwilę obecną Solana jest jedną z najbardziej skalowalnych sieci blockchain, która może obsługiwać duże ilości transakcji. Teoretycznie jest ona w stanie obsłużyć do 65 000 transakcji na sekundę (TPS) przy średnim koszcie transakcji wynoszącym 0,0025 dolara. To znacznie więcej niż 15 TPS Ethereum. Co więcej, infrastruktura Solany może łatwo zintegrować istniejące przepływy tradycyjnych instytucji płatniczych, co w efekcie przynosi większą adopcję instytucjonalną.
Nadzieje na ETF
– Wraz z poufnymi transferami, podstawowym wymogiem płatniczym dla procesorów o dużym wolumenie, zobaczymy dodatkowe nazwy przyjmujące blockchain do swoich przepływów – twierdzi Ran Goldi, wiceprezes ds. płatności w firmie Fireblocks. – Moim zdaniem kluczem jest upewnienie się, że blockchain może obsługiwać wymagania dotyczące płatności „pod maską” w zakresie zgodności, regulacji i prywatności.
Zdaniem Goldiego dodanie funkcji poufnych przelewów może odblokować jeszcze więcej partnerstw instytucjonalnych dla Solany. – Dzięki temu rozwiązaniu, uwzględniając szybkość i ogromną płynność, Solana może stać się ostrym narzędziem w rękach instytucji płatniczych – przyznał.
Według danych DefiLlama, Solana jest obecnie czwartą co do wielkości siecią blockchain z ponad 4,7 mld USD w TVL, co stanowi 4,49 proc. całkowitego TVL we wszystkich blockchainach.
Zdaniem Tristana Frizza, założyciela firmy Zeta Markets, Solana może być kolejną kryptowalutą, która zyska swój własny spotowy fundusz giełdowy (ETF). – Solana jest postrzegana jako jedna z »wielkiej trójki« kryptowalut obok BTC i ETH, a wielu analityków spodziewa się wkrótce funduszu ETF Solana. Dzięki współpracom z takimi podmiotami jak Visa, Stripe, Shopify Pay i PayPal, akceptacja Solany przez handlowców i instytucje prawdopodobnie wzrośnie – dodał.
Nadzieje na ETF oparty na Solanie zostały po raz pierwszy rozbudzone w styczniu br., po tym jak firma Franklin Templeton pochwaliła Solanę za jej monolityczne podejście do skalowania blockchain, nazywając ją „potężnym przypadkiem użycia zdecentralizowanych łańcuchów bloków”.
Solana ma ambicje
Według Robinsona Burkeya, współzałożyciela i dyrektora handlowego Wormhole Foundation, coraz więcej instytucji finansowych będzie integrować się z blockchainem Solana, aby zabezpieczyć swoją ofertę na przyszłość. – Solana i instytucje mają sens – twierdzi Burkey. – Liderzy branży, tacy jak PayPal, Stripe i Visa, muszą zabezpieczyć swoją ofertę na przyszłość. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest spotkanie się z najbardziej przyszłościowo myślącymi użytkownikami na platformach, które przyjmują. Prawdopodobnie w nadchodzących latach pojawi się znacznie więcej momentów instytucjonalnych dla Solany – dodał.
Przypomnijmy, że 28 maja br. PayPal rozszerzył swoją ofertę PayPal USD stablecoin do sieci Solana, oznaczając pierwsze przejście na blockchain poza ekosystemem Ethereum.