Coinbase pod ścianą. Firma musi wycofać swoje stablecoiny

Aby dostosować się do unijnych przepisów MiCA, firma Coinbase musi wycofać z obrotu niezgodne z przepisami stablecoiny ze swojej europejskiej platformy do końca grudnia bieżącego roku.

Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA) wprowadza bardziej rygorystyczny nadzór nad firmami związanymi z kryptowalutami. Giełda kryptowalut Coinbase nie jest tu wyjątkiem.

Coinbase nie ma wyboru

Dziś media obiegła wiadomość, że Coinbase wycofa z obrotu stablecoiny, które nie są zgodne z unijnymi przepisami do końca 2024 r. Działanie to jest zgodne z pełnym wdrożeniem MiCA, które ma na celu zaostrzenie kontroli nad sektorem aktywów cyfrowych.

– Biorąc pod uwagę nasze zaangażowanie w przestrzeganie przepisów, zamierzamy ograniczyć świadczenie usług użytkownikom z EOG w związku ze stablecoinami, które nie spełniają wymogów MiCA, do 30 grudnia 2024 roku – powiedział rzecznik Coinbase. Wiadomo już, że firma zaoferuje użytkownikom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego opcje konwersji na zgodne ze standardami stablecoiny, takie jak chociażby USD Coin firmy Circle. Dodajmy, że firma ta była jednym z pierwszych emitentów stablecoinów, którzy dostosowali się do nowychwymogów regulacyjnych.

Przypomnijmy, że przepisy MiCA, które z dniem 30 czerwca zaczęły dotyczyć emitentów stablecoinów, nakazuje, aby wszystkie stablecoiny dostępne w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadały licencję pieniądza elektronicznego w co najmniej jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że rozporządzenie to bezpośrednio wpływa na tak popularne tokeny, takie jak Tether. Co gorsza, mogą one zostać usunięte z platformy Coinbase, jeśli nie uzyskają wymaganego zezwolenia.

Coinbase jest na dzień dzisiejszy jedną z wielu giełd kryptowalutowych, które usilnie pracują nad spełnieniem wymogów MiCA. Tymczasem Unia Europejska przygotowuje się już do egzekwowania nowych, surowszych przepisów. Natomiast inne platformy kryptowalutowe, takie jak OKX, Bitstamp i Uphold, podjęły stosowne kroki w celu ograniczenia dostępności niezgodnych stablecoinów, w tym USDT.

Wyścig trwa

W obliczu zaostrzającej się konkurencji na rynku stablecoinów, firmy takie jak Robinhood i Revolut badają rozwój własnych stablecoinów, aby zakwestionować dominację Tether i Circle. I tak, francuska firma fintech Next Generation i irlandzka Decta ogłosiły plan ponownego wprowadzenia powiązanego z euro stablecoina, EURT, na blockchainie Stellar. Oba przedsiębiorstwa chcą wykorzystać przejrzystość regulacyjną MiCA, aby wykorzystać rosnący popyt na aktywa cyfrowe zabezpieczone euro.

Tymczasem USDC odnotowuje wzrost wolumenu obrotu w kontekście rosnącego popytu na regulowane waluty cyfrowe w Europie. W lipcu, tuż po wejściu w życie przepisów dotyczących stablecoinów w UE, wolumen obrotu USDC wzrósł o 48 proc.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz