Firma Coinbase znalazła ponad 20 listów Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), za sprawą których podmiot ograniczał bankom oferowanie usług kryptograficznych.
Na wstępie wyjaśnijmy – Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (Federal Deposit Insurance Corporation, FDIC) to korporacja rządowa Stanów Zjednoczonych zapewniająca ubezpieczenie depozytów deponentów w amerykańskich bankach komercyjnych i kasach oszczędnościowych. Organ został utworzony na mocy Ustawy o Bankowości z 1933 roku, uchwalonej podczas Wielkiego Kryzysu w celu przywrócenia zaufania do amerykańskiego systemu bankowego. FDIC nie jest wspierana z funduszy publicznych; składki ubezpieczeniowe banków członkowskich są jej głównym źródłem finansowania. Według stanu na czerwiec 2024 r. Korporacja zapewniała ubezpieczenie depozytów w 4539 instytucjach, a Fundusz Ubezpieczenia Depozytów wynosił 129,2 mld USD.
Sprawa, która budzi kontrowersje
I tu dochodzimy do sedna sprawy – pracownicy Coinbase odkryli bowiem ponad 20 udokumentowanych przypadków, w których FDIC doradzała bankom wstrzymanie lub unikanie działań związanych z kryptowalutami. Indeks Vaughna, złożony przez FDIC, przedstawia listy, w których przedstawiciele FDIC ostrzegali banki przed potencjalnym ryzykiem związanym z aktywami kryptograficznymi, koncentrując się na ochronie konsumentów, stabilności finansowej i bezpieczeństwie operacyjnym.
Dokumenty obejmują korespondencję między FDIC a różnymi bankami. Wynika z nich, że już w marcu 2022 r. FDIC wzywała instytucje finansowe do wstrzymania projektów kryptograficznych, powołując się na nierozwiązane obawy nadzorcze. W jednym przypadku, 11 marca 2022 r., zastępca dyrektora regionalnego FDIC Eric T. Guyot wezwał bank do „wstrzymania wszelkiej działalności związanej z aktywami kryptograficznymi”, ponieważ agencja oceniła potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa i solidności związane z proponowanym przez bank produktem kryptograficznym. Z kolei 25 marca 2022 r. p.o. dyrektora regionalnego FDIC Jessica A. Kaemingk doradziła zarządowi banku ponowne rozważenie programu aktywów kryptograficznych, powołując się na obawy dotyczące „bezpieczeństwa i solidności” oraz prosząc o dalszą dokumentację w celu zapewnienia zgodności. Następnie, 22 kwietnia 2022 r., FDIC zwróciła się do banku o wstrzymanie rozszerzenia istniejącej usługi kryptograficznej, prosząc o dalsze wyjaśnienia dotyczące zgodności i zarządzania ryzykiem przed zatwierdzeniem szerszego dostępu.
Coinbase się nie ugnie?
Dyrektor prawny Coinbase, Paul Grewal, uważa, że stanowisko FDIC w sprawie kryptowalut może utrudnić szerszej branży ostęp do podstawowych usług bankowych. – Chociaż nie mamy jeszcze pełnych dokumentów, to, co widzieliśmy do tej pory, mówi wiele – powiedział Grewal. Jak podkreślił, jego firma będzie nadal składać wnioski o Freedom of Information Act (FOIA), aby dalej odkrywać kierunek regulacyjny dotyczący kryptowalut.
Warto podkreślić, że cała ta sytuacja ma miejsce zaledwie kilka tygodni po tym, jak Coinbase złożyło pozew przeciwko amerykańskiej SEC w Waszyngtonie za odmowę odpowiedzi na wnioski Freedom of Information Act w związku z twierdzeniami, że może to zakłócać działania organów ścigania. Toczące się postępowanie sądowe ma na celu zmuszenie organu regulacyjnego do stworzenia jasnych zasad napisanych specjalnie dla branży kryptowalut.