Kryptowaluty od wielu miesięcy są gorącym tematem w amerykańskiej polityce, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Nic więc dziwnego, że ostatnia akcja Chrisa Larsena, współzałożyciela Ripple, spółki-matki kryptowlauty XRP, rozpętała małą burzę. Jak informują źródła za Oceanem, Larsen dokonał właśnie kolejnej donacji na rzecz kandydatki na fotel prezydenta USA z ramienia Demokratów, Kamali Harris: do lewicowej polityk trafił okrągły milion dolarów w kryptowalucie XRP.
Ripple (XRP) wspiera Demokratów, internet wściekły do czerwoności
Darowizna ta jest częścią szerszego wsparcia, jakie Larsen udziela obecnej wiceprezydentce, która walczy o fotel prezydenta USA w wyborach 2024 roku. Poza ustnym poparciem, całkowite wsparcie ze strony Ripple wynosi już sumarycznie 1,9 miliona dolarów (dane za stacją CNBC).
Decyzja Larsona o wsparciu Kamali Harris miała miejsce w specyficznym kontekście. Z jednej strony obserwatorzy sceny politycznej i blockchainowej zgadzają się, że stoją za nią osobiste przekonania założyciela Ripple. Z drugiej strony w ostatnich tygodniach Harris wydawała się zmieniać swoje podejście do aktywów cyfrowych, obiecując wprowadzenie polityki, która miałaby na celu wspieranie innowacyjnych technologii, takich jak blockchain i kryptowaluty. W dokumencie opublikowanym pod koniec września, jej kampania stwierdziła, że Harris „planuje stymulować rozwój nowych technologii, w tym tych związanych z kryptowalutami.”
Ludzie „w okopach” jednak nie wierzą Demokratce na słowo, biorąc pod uwagę wcześniejsze, bardzo ostre wypowiedzi przedstawicieli tej partii wymierzone w sektor walut cyfrowych, ze strony chociażby Elizabeth Warren, która praktycznie domagała się zakazania ich w Stanach Zjednoczonych i traktowania każdego hodlera z amerykańskim paszportem jako potencjalnego przestępcy.
Możliwe też, że zwrot Harris był po prostu formą kiełbasy wyborczej, wymuszonym przez wcześniejsze „degeńskie” ruchy jej konkurenta z Partii Republikańskiej, Donalda Trumpa. B. prezydent i magnat biznesowy nie tylko wspiera kryptowaluty dobrym słowem, jest również aktywny na blockchainie (wypuścił nawet swoje własne kolekcje NFT), a aktualnie tworzy powiązane ze swoją marką krypto-startupy.
Komentarze społeczności krypto pod newsem o donacji dla Harris są niemal jednoznacznie negatywne. Kryptowaluciarze piszą wręcz o „głupocie”, „zdradzie”, i odsądzają Larsena i Ripple od czci i wiary. Niektórzy idą dalej, życząc tokenowi XRP „spadku do zera”, widząc we wsparciu współzałożyciela jednej z wiodących firm Web 3.0 pocałunek śmierci, który przypieczętuje dokręcanie śruby aktywom cyfrowym.
Kim jest Chris Larsen?
Chris Larsen to amerykański przedsiębiorca i inwestor, najbardziej znany jako współzałożyciel Ripple, jednej z czołowych firm zajmujących się technologią blockchain i kryptowalutami. Urodzony w 1960 roku, Larsen odgrywał kluczową rolę w rozwoju technologii finansowych (tzw. fintech), które zrewolucjonizowały sposób, w jaki przetwarzane są płatności na całym świecie.
Zanim założył Ripple, Larsen już miał za sobą sukcesy w branży technologii finansowych. W 1996 roku współtworzył firmę E-LOAN, jedną z pierwszych platform online umożliwiających udzielanie kredytów hipotecznych. Jako pionier w dziedzinie udostępniania danych konsumentom, Larsen odegrał istotną rolę w promowaniu przejrzystości i ochrony prywatności w finansach internetowych.
W 2012 roku Chris Larsen założył Ripple (pierwotnie jako OpenCoin) wraz z Jedem McCalebem. Firma stworzyła protokół płatności oparty na technologii blockchain, który umożliwia szybkie i tanie transakcje międzynarodowe. Jednym z kluczowych elementów ekosystemu Ripple jest kryptowaluta XRP, która służy jako narzędzie do rozliczeń finansowych i ułatwia płynność w globalnych transferach pieniężnych.
Ripple i XRP szybko zyskały popularność, szczególnie w sektorze finansowym, gdzie firmy korzystają z tej technologii do optymalizacji transakcji transgranicznych. Larsen, mimo że zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Ripple w 2016 roku, nadal pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej firmy, co czyni go ważną postacią w branży kryptowalutowej.