Chiński bank centralny opublikował białą księgę cyfrowego juana. W treści dokumentu potwierdzono, że cyfrowa waluta będzie oferowana z możliwością programowania smart kontraktów.
Whitepaper cyfrowego juana już dostępny
Ludowy Bank Chin (PBoC) opublikował białą księgę cyfrowej waluty banku centralnego tego kraju, wyznaczając kolejny krok w kierunku jej oficjalnej premiery.
Dokument dotyczy projektu cyfrowego juana (e-CNY). W manifeście czytamy, że cyfrowa waluta fiducjarna została zaprojektowana tak, aby można ją było programować z wykorzystaniem mechanizmu smart kontraktów. Nie przedstawiono jednak w tym zakresie żadnego konkretnego planu działania ani harmonogramu oficjalnego uruchomienia.
Manifest e-CNY wyjaśnia tło, cechy i postęp inicjatywy cyfrowej waluty, której korzenie sięgają już 2014 roku. Zgodnie z treścią dokumentu, częścią większego kontekstu, który popchnął Chiny do badań i rozwoju e-CNY było pojawienie się kryptowalut oraz zagrożeń i wyzwań, które – zdaniem władz Państwa Środka – wniosły do istniejącego systemu finansowego.
„Bitcoin i inne kryptowaluty wykorzystujące technologie blockchain i kryptografii twierdzą, że są „zdecentralizowane”, „w pełni zdecentralizowane”, podczas gdy brakuje im wewnętrznych wartości, są wysoce niestabilne, mają niską wydajność transakcji i zużywają ogromną ilość energii. Te ograniczenia uniemożliwiły im stanie się walutą” – obwieścili przedstawiciele banku.
„Tymczasem kryptowaluty są głównie wykorzystywane do spekulacji, które niosą ze sobą potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa finansowego i stabilności społecznej” – czytamy w dokumencie. „Niektóre organizacje biznesowe wprowadzają tak zwane globalne stablecoiny, które są powiązane z walutami państwowymi. Przyniosą one wiele zagrożeń i wyzwań dla globalnej polityki monetarnej, systemów płatności, a także transgranicznego zarządzania kapitałem”.
Wsparcie dla smart kontraktów
W części poświęconej charakterystyce projektowej e-CNY, bank potwierdził, że jedną z siedmiu głównych funkcji aktywa jest programowalność. Po raz pierwszy chiński bank centralny oficjalnie wyjaśnił, że w e-CNY zostanie wbudowana możliwość developmentu smart kontraktów.
„e-CNY można zaprogramować, dodając smart kontrakty, które nie wpływają na jego funkcję walutową. Bez podważania jego bezpieczeństwa i zgodności, programowalny e-CNY może umożliwiać automatyczne płatności między stronami transakcji na podstawie ustalonych warunków i reguł, a co za tym idzie wprowadzać innowacje do modeli biznesowych”.
Jak zauważył The Block, opis w pewnym stopniu jest sprzeczny z tym, co urzędnicy LBCh twierdzili w uwagach w 2018 i 2019 roku.
Mu Changchun, szef laboratorium badań walut cyfrowych LBCh i Fan Yifei, wicegubernator LBCh, wyrazili przeciwne opinie na temat kwestii „programowalności” e-CNY. Powiedzieli, że e-CNY może obsługiwać smart kontrakty, które pomogłyby mu lepiej spełniać swoją rolę jako waluty. Ale w przypadku smart kontraktów wykraczających poza rolę waluty, mogą one „podkopywać renminbi, dodając dodatkowe funkcje społeczne lub administracyjne”.
W rzeczywistości najnowszy test e-CNY w chińskim mieście Chengdu już opiera się na ograniczonym użyciu e-CNY tylko do określonych celów. W ramach prowadzonych testów e-CNY jest zaprogramowany tak, aby można go było wydawać tylko na bilety na metro i autobusy, a także na wypożyczanie rowerów.