Chiny ogłosiły ambitny plan szkolenia 500 000 ekspertów z zakresu blockchain po otwarciu krajowego centrum badawczego w tej dziedzinie. Ten krok stanowi część szeroko zakrojonych starań Państwa Środka o wprowadzenie tej technologii jako kluczowego elementu cyfrowej gospodarki.
Chcą być najlepsi na świecie
Centrum badawcze autoryzowane przez Ministerstwo Nauki i Technologii będzie współpracować z instytucjami akademickimi, organizacjami badawczymi i przedsiębiorstwami w celu rozwoju pracowników i wsparcia cyfrowej gospodarki Chin. Planuje również stworzenie krajowej sieci blockchain, która połączy już te istniejące w kraju i wesprze inne branże.
Za zarządzanie centrum odpowiedzialna jest Beijing Academy of Blockchain and Edge Computing. Rządowa organizacja badawcza, która opracowała ChainMaker, znany również jako Chang’An Chain. To pierwsza krajowa platforma blockchain otwartego źródła w Chinach. W styczniu administracja Pekinu umieściła na Chang’an Chain dane pochodzące z ponad 80 agencji rządowych, aby „skutecznie poprawić bezpieczeństwo i porządek w sprawach rządowych i danych społecznych”.
Pomimo zakazu działalności giełd kryptowalut rząd popiera zastosowanie podstawowej technologii do cyfrowej gospodarki.
Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez ministerstwo, Chiny planują do 2025 roku stać się światowym liderem technologii blockchain. Ta ma być stosowana w realnej gospodarce, w tym w zarządzaniu łańcuchem dostaw, śledzeniu produktów, udostępnianiu danych, dokumentowaniu tożsamości, a także zarządzaniu danymi w edukacji i opiece zdrowotnej.
Dokument apeluje również o rozwijanie od trzech do pięciu krajowych przedsiębiorstw zdolnych do rywalizacji na globalnym rynku technologii blockchain, a także o stworzenie od trzech do pięciu hubów badawczo-rozwojowych w branży.
Może Cię zainteresować: Szef Revolut… postraszył klienta strzelbą. Podobno przez przypadek
Blockchain rośnie w siłę
Tymczasem Hongkong przyjął inne podejście do rozwoju Web3. Miasto zarządzane oddzielnie na mocy porozumienia „jeden kraj, dwa systemy”, niedawno wprowadziło regulacje ustanawiające kryptowalutę jako nową klasę aktywów i stara się ustanowić się jako centrum wirtualnych aktywów.
Wszystko to wskazuje na rosnące znaczenie blockchain na globalnej scenie. Chociaż wiele zależy od przyszłych regulacji i adaptacji technologicznej, nie ma wątpliwości, że przekształca sposób, w jaki funkcjonują różne sektory gospodarki, zarówno w Chinach, jak i na całym świecie.
Zobacz też: