Amerykańska Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) zamierza zwiększyć kontrolę nad firmami zajmującymi się aktywami cyfrowymi.
Komisja zapowiada, że będzie w dalszym ciągu zaostrzała przepisy prawne. Ponadto regulator twierdzi, że dostęp zagranicznych firm do amerykańskich klientów jest „przywilejem”, a nie prawem.
CFTC zapowiada zwiększoną kontrolę nad firmami
– Na rynkach amerykańskich nie ma (miejsca dla – przyp. red.) statków pirackich – powiedziała dziś komisarz CFTC Christy Goldsmith Romero. I zapowiedziała, że agencja planuje kontynuować intensywne ściganie giełd kryptowalutowych, które naruszają przepisy handlowe.
Z wypowiedzi Goldsmith Romero wynika, również, że organ nie będzie tolerował używania VPN do maskowania adresów internetowych. W miarę zaostrzania przepisów dotyczących kryptowalut zakazane będzie również obchodzenie amerykańskich zasad KYC (know-your-customer).
Inna komisarz CFTC, Caroline D. Pham, zapewniła, że zasięg agencji nie ma granic. – Powinno być jasne, że Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary nie zaprzestanie ścigania podmiotów spoza USA – przekazała dziennikarzom..
Przypomnijmy, że na początku listopada br. CFTC opublikowało swój raport w zakresie egzekwowania prawa za rok podatkowy 2023. Łącznie Wydział Egzekwowania Przepisów CFTC złożył 96 pozwów, które skutkowały ponad 4,3 mld USD w postaci cywilnych kar pieniężnych, restytucji i odszkodowań. Dla porównania, w roku podatkowym 2022 Komisja wszczęła 82 postępowania egzekucyjne i nałożyła ponad 2,5 miliarda dolarów w postaci restytucji, odszkodowania i kar. Wzrost liczby spraw wynikał głównie z niemal podwojenia liczby spraw związanych z oszustwami.
W Bithub.pl pisaliśmy m.in. o pewnym niepokojącym – i wykrytym przez Komisję – zjawisku. Otóż pracownicy, w tym osoby na wyższych szczeblach, bardzo często angażowali się w komunikację wewnętrzną i zewnętrzną przy użyciu form, które nie zostały zatwierdzone przez ich firmy, w tym wiadomości SMS czy komunikator W rezultacie komunikacja ta nie była utrzymywana i przechowywana przez firmę i nie mogła być łatwo przedstawiona na żądanie CFTC.
Zobacz też: Michaël van de Poppe: „Rajd na kryptowaluty potrwa przez dłuższy czas”
Hossa dla kryptowalut
Tymczasem ożywienie na rynku kryptowalut trwa. Co prawda całkowita kapitalizacja spadła nieznacznie w oklicach środy, ale powróciła już do poprzednich poziomów. Dziś rano na azjatyckich rynkach sytuacja była stabilna, a łączna kapitalizacja utrzymywała się na poziomie 1,47 bln dolarów. Dodajmy też, że wiele aktywów cyfrowych jest notowanych na najwyższych poziomach od maja 2022 roku.
Może Cię zainteresować: