Problemy założyciela PulseChain, Richarda Schuelera znanego w świecie kryptowalut jako Richard Heart, przybrały na sile. Interpol wydał właśnie “czerwoną notę” w jego sprawie, co oznacza, że na wniosek władz fińskich każda agencja policyjna na świecie może być zobowiązana do zatrzymania przedsiębiorcy i przekazania go wymiarowi sprawiedliwości.
Założyciel PulseChain oskarżony o napaść i oszustwa podatkowe
Według oficjalnego komunikatu, fińskie służby oskarżają Richarda Hearta nie tylko o poważne uchybienia finansowe i oszustwa podatkowe, lecz przede wszystkim o napaść na 16-letnią dziewczynę. Do zdarzenia miało dojść na jednej z ulic w Finlandii, gdzie – jak głoszą akta – Heart miał siłą wciągnąć nieletnią do budynku, dopuszczając się wobec niej przemocy fizycznej.
Wydanie “czerwonej noty” nastąpiło trzy miesiące po tym, gdy fińska prokuratura w dniu 13 września oficjalnie zwróciła się o aresztowanie Schuelera, zarzucając mu m.in. składanie fałszywych deklaracji podatkowych od 2020 roku. Jak podaje miejscowa prasa, władze oskarżają go o świadome unikanie opodatkowania w kwotach sięgających kilkuset milionów euro.
Richard Heart komentuje
Choć CEO HEX jest oficjalnie ścigany międzynarodowym listem gończym, na swoich kanałach w mediach społecznościowych pozostaje zaskakująco aktywny. W ostatnich wpisach twierdzi, że wszelkie oskarżenia pod jego adresem są wynikiem “zazdrości” i “zawiści” osób trzecich, którym nie powiodło się w biznesie. Uderza przy tym w krytyków, zarzucając im, że “jeśli naprawdę chcieliby go zniszczyć, mogliby zebrać więcej funduszy na badania naukowe, niż on sam był w stanie zgromadzić”.
– “Nic tak nie wkurza hejterów, jak sukces. Za każdym razem, gdy o tobie myślą, przypomina im to, że nie robią nawet połowy tego, co mogliby” – napisał przedsiębiorca w jednym z postów na platformie X (dawniej Twitter).
Taka reakcja – zdaniem części obserwatorów – jest co najmniej infantylna, zwłaszcza jak na osobę, która od lat kreuje się na poważnego innowatora w branży krypto.
Amerykańska SEC i pozew na miliard dolarów
Kłopoty Richarda Hearta nie ograniczają się jednak do Europy. W Stanach Zjednoczonych toczy się przeciwko niemu postępowanie z powództwa amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Urząd oskarża go o nielegalną emisję papierów wartościowych poprzez m.in. tokeny HEX, PLS i PLSX. W pozwie, który opiewa na kwotę około 1 miliarda dolarów, SEC zarzuca Heartowi również mylne przedstawianie inwestorom potencjalnych zysków, co według regulatora mogło wprowadzać ich w błąd.
Sam Heart, w odpowiedzi na zarzuty w USA, utrzymuje, że wszystkie projekty – w tym PulseChain i PulseX – nadal działają prawidłowo i mają przed sobą “świetlaną przyszłość”. Uważa również, że ewentualna przegrana w sądzie jest mało prawdopodobna, a całe postępowanie rozdmuchują osoby zainteresowane jego porażką.
Kurs HEX gwałtownie zanurkował, ale odbija
Fakt, że CEO HEX oficjalnie znalazł się na liście Interpolu, nie pozostał bez wpływu na rynek i projekty autorstwa oskarżonego. Token HEX w ciągu doby od ogłoszenia informacji skurczył się o prawie połowę, natomiast dość szybko odbił. Dla wielu inwestorów którzy sprzedali ze stratą to jednak bolesny cios, tym bardziej że projekt wielokrotnie był promowany przez Hearta jako przełomowe rozwiązanie w świecie kryptowalut, mające przynieść inwestorom “ogromne bogactwo”.
Niektórzy analitycy przewidują dalsze spadki, argumentując, że w obliczu tak poważnych zarzutów i niepewnej sytuacji prawnej założyciela trudno oczekiwać, by inwestorzy zachowali pełne zaufanie do projektu. Z drugiej strony, najbardziej zagorzali zwolennicy HEX wierzą, że wszystko to jest jedynie “tymczasowym zamieszaniem”, a po oczyszczeniu Hearta z zarzutów kurs tokena powróci do wzrostowej trajektorii.