Wbrew temu, co mówił kilka miesięcy temu, CEO Coinbase zapewnia teraz, że regulacja kryptowalut jest niezbędna. Jeśli nie nadejdzie, Stany Zjednoczone stracą status światowego centrum finansowego.
Przymusowe porządkowanie branży
Kryzys kryptowalutowy zwielokrotnił głosy ważnych graczy rynkowych, którzy domagają się regulacji. Uważają, że to jedyny sposób na ustabilizowanie sektora i wyciągnięcie z niego firm, które – jak się wydaje w przypadku FTX – działały w sposób oszukańczy. Ostatnim, który dołączył do tego trendu, jest CEO Coinbase.
Przymusowe porządkowanie branży, które rozpoczęło się wraz z „krypto-zimą”, można zakończyć kilkoma regulacjami. Coś, co, jak wszyscy mówią, koliduje z założeniami kryptowalut: zdecentralizowane i bez wpływu żadnego podmiotu ani instytucji.
Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, czy po rozporządzeniu (jeśli nadejdzie) te cechy będą mogły zostać utrzymane jako nieodłączne dla kryptowalut.
CEO Coinbase wzywa do regulacji kryptowalut
Tym, który wyraził (a raczej tweetował) swoje przychylne stanowisko w sprawie regulacji, był Brian Armstrong, prezes jednej z największych giełd na świecie. Jego zmiana opinii w ciągu zaledwie pięciu miesięcy jest uderzająca.
Na portalu społecznościowym Elona Muska zapewnił, że Stanom Zjednoczonym grozi utrata statusu globalnego centrum finansowego w dłuższej perspektywie, bez jasnych zasad dotyczących kryptowalut i wrogiego otoczenia ze strony organów regulacyjnych.
Armstrong podkreśla, że Kongres musi szybko podjąć działania, aby uchwalić jasne przepisy. „Kryptowaluty to świat otwarty dla wszystkich, a inni mu przewodzą. UE, Wielka Brytania, a teraz Hongkong”.
Dyrektor generalny Coinbase zacytował tweet, w którym mowa jest, że od 1 czerwca 2023 r. kupowanie i sprzedawanie kryptowalut będzie w Hongkongu w pełni legalne.
Stany Zjednoczone już pracują nad regulacją kryptowalut
16 września 2022 r. Biały Dom opublikował dokument, w którym, podobnie jak prezes Coinbase, zapewniał, że aktywa cyfrowe „stanowią potencjalne możliwości wzmocnienia przywództwa Stanów Zjednoczonych w globalnym systemie finansowym”.
Przypomnieli w tym tekście rozporządzenie wykonawcze (EO) w sprawie zagwarantowania odpowiedzialnego rozwoju zasobów cyfrowych, które prezydent Joe Biden wydał 9 marca 2022 r.
W nim „nakreślono pierwsze całościowe podejście rządu do zajęcia się ryzykiem i wykorzystania potencjalnych korzyści z zasobów cyfrowych i technologii leżącej u ich podstaw”.
Z różnych prac wyłoniło się 9 raportów, które razem określają jasne ramy odpowiedzialnego rozwoju zasobów cyfrowych i torują drogę przyszłym działaniom w kraju i za granicą.
Raporty zachęcają Rezerwę Federalną do kontynuowania trwających badań, eksperymentów i oceny przydatności cyfrowej waluty banku centralnego.