Cena Ripple potężnie wzrosła. Co się dzieje i dlaczego wieloryby masowo kupują XRP?

Wczoraj Ripple Labs wzmocnił swoją linię obrony.Złożył wniosek uzupełniający do sądowej bitwy z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Branżowy portal Bitcoinist przekazał, iż uzupełnienie bezpośrednio odniosło się do stanowiska sędziego Michaela Wilesa w sprawie upadłego funduszu Voyager. To właśnie sędzia Wiles odrzucił roszczenie SEC, który chciał zablokować nabycie Voyagera przez giełdę Binance. Rynek dostrzegł iż precedens może zwiększyć szanse na wygraną z SEC. To mogłoby wesprzeć sentyment nie tylko wokół XRP ale także całego rynku. Okazałoby się wówczas, że raczkująca branża kryptowalut może wygrać z amerykańskim regulatorem. Byłaby to sytuacja bezprecedensowa. Przypomnijmy – to SEC pozwał Ripple za sprzedaż XRP bez uzyskania odpowiednich zgód od regulatora.

W ciągu ostatniego miesiąca liczba 'wielorybów’ XRP wzrosła o ponad 50 adresów. Wartość skupionych z rynku tokenów Ripple wyniosła ponad 155 mln USD. Dlaczego akumulacja przyspiesza? Źródło: Santiment

Ripple nie odpuszcza

SEC sprzeciwił się zamiarom Binance, który chciał nabyć aktywa Voyagera. Argumenty? Regulator, któremu przewodzi Gary Gensler stwierdził, że Voyager posiada aktywa będące papierami wartościowymi. Nie sprecyzował co dokładnie przemawiałoby za tym by sąd za takie je uznał. SEC w oświadczeniu powiedział także, że Binance US jest niezarejestrowaną giełdą 'papierów wartościowuch’. Tu także nie podparł się arguemntami. Sędzia Wiles odrzucił wszystkie zastrzeżenia SEC i zatwierdził plan upadłościowy. Okazuje się, że jego uzasadnienie wyroku jest zgodne z wieloma argumentami podnoszonym przez obrońców Ripple we wniosku uzupełniającym. Po pierwsze, odrzeczenie zarzuca, że zastrzeżenia SEC były niejasne.

Niejasne regulacje

Zgodnie z pismem Ripple, amerykański regulator nie przedstawił żadnych szczegółów ani warunków, co powinno zrobić Ripple by zarejestrować tokeny XRP. Co więcej wg. sędziego Wilesa, SEC ogólnie dostarczył zaledwie „ograniczone wskazówki” dla uczestników rynku. Wspominany wcześniej sędzia Wiles właściwie zgodził się z argumentami adwokatów. Według niego branża kryptowalut działa w środowisku, które w najlepszym razie można opisać jako wysoce niepewne. Oto fragment orzeczenia: „Sami regulatorzy nie wydają się zgodni co do tego, czy kryptowaluty są towarami, które mogą podlegać regulacji przez CFTC, czy też są papierami wartościowymi, które podlegają SEC-owi i prawu papierów wartościowych. Czy też ani jednym, ani drugim, a nawet co do tego. Nie ma nawet zgody odnośnie tego jakie kryteria powinny być stosowane przy podejmowaniu takich decyzji.”

Decyzja w kwietniu?

Adwokat Ripple, John E. Deaton stwierdził, że spodziewa się orzeczenia sądowego w sprawie Ripple nie później niż do końca kwietnia tego roku. Adwokat przekazał, że termin wydaje się najbardziej prawdopodobny patrząc na poprzednie terminy rozpraw prowadzonych przez sędzinę, Analisę Torres. SEC utrzymuje, że ścisłe kierownictwo Ripple skorzystało ze sprzedaży XRP (1,3 mld USD), przy czym dyrektor generalny Brad Garlinghouse i współzałożyciel Chris Larsen mieli sprzedać inwestorom detalicznym XRP o wartości ponad 600 mln USD. Ripple zaprzecza, utrzymując że token XRP jest kryptowalutą jak Ethereum czy Bitcoin. Proces ten stanowi najgłośniejszy przypadek, w którym regulator zajmujący się papierami wartościowymi wymierzył działa przeciwko ICO. Deaton przekazał, że kontrowersyjne dokumenty Hinmana z SEC, który w wewnętrznych emailach podważał oficjalne stanowisko SEC zostaną ostatecznie upublicznione – mimo sprzeciwu regulatora. Sędzia prawdopodobnie weźmie je pod uwagę jako dokumentację sądową.

Dlaczego to ważne

Wygrana SEC przeciwko Ripple oznaczałaby de facto, że prawo może działać wstecz. Gary Gensler zgodnie ze swoimi ambicjami objąłby swoim wpływem prawdopodobnei całą branżę. Poza Bitocinem, który jego zdaniem jest towarem. Że można karać firmy za przepisy, których de facto nie było. Przegrana doprowdziłaby do restrykcyjnej regulacji branży kryptowalutowej i prawdopodobnie spowodowałaby exodus projektów z USA. Argumentem SEC jest, że każde ICO to sprzedaż papieru wartościowego, który musi być zarejestrowany. Przegrana reguatora oznaczałaby jego porażkę i ograniczone wpływy na rynek crypto. Niezliczona ilość firm traktowałaby pozew z Ripple jako precedens. Przypomnijmy – precedensy są mocno zakorzenione w amerykańskim ustawodawstwie. Wybiłoby to Gary’emu Genslerowi z ręki wiele argumentów. Świat kryptowalut z niepokojem oczekuje decyzji sędzi Analisy Torres. Ale daje dziś wyraźnie wyższe na wygraną Ripple. Stąd wzrosty XRP, który w ciągu 24 h urósł już o ponad 20%.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinBlockchainBTCKryptowalutyRippleSECXRP
Komentarze (0)
Dodaj komentarz