Euforia spowodowana małym 'zwycięstwem’ Grayscale nad amerykańskim SEC nie trwała długo. Przyczyn dzisiejszych spadków możemy upatrywać w kilku czynnikach. Pierwszy to odsunięcie wniosków o utworzenie ETF przez Amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd. Jednocześnie wydaje się, że nie jest to czynnik główny ponieważ wielu inwestorów spodziewało się takiego obrotu wydarzeń. Kolejny taki czynnik to mocne odczyty z amerykańskiego rynku pracy. Raport NFP wsparł amerykańskiego dolara. Tymczasem SEC odroczył decyzje w sprawie pierwszych amerykańskich funduszy giełdowych ETF, które miałyby bezpośrednio inwestować w kryptowalutę.
Stłumiło entuzjazm wszystkich byków, które liczyły na szybsze rozwiązanie tej kwestii. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła, że potrzebuje więcej czasu na rozpatrzenie wszystkich aktywnych, siedmiu wniosków. Tak więc choć sąd w Waszyngtonie orzekł, że SEC bezzasadnie odrzucił wniosek Grayscale o przekształcenie Grayscale Bitcoin Trust w ETF, wciąż dominują sprzedający. Fidelity, WisdomTree, Invesco Galaxy, VanEck, Bitwise i Valkyrie Digital Assets opóźniły w czwartek aktualizację wniosków o utworzenie spotowego ETF-u. SEC niezmiennie stwierdza, że nie może dać inwestorom pewności, że rynek BTC nie jest podatny na manipulacje.
SEC na etapie analiz
Po decyzji sądu, SEC ma ona 45 dni na podjęcie decyzji. Możliwości, jakie ma agencja są w zasadzie trzy:
- Zastosować się do decyzji
- Zwrócić się o jej ponowne rozpatrzenie
- Złożyć bezpośrednie odwołanie.
SEC twierdzi, że analizuje decyzję w celu ustalenia dalszych kroków. Oczekuje się, że finalnie SEC podejmie decyzje w sprawie spotowych funduszy ETF w połowie października. Analitycy Berenberg wskazali jako prawdopobne, że SEC opracuje nowe argumenty uzasadniające dalsze odrzucanie wniosków o fundusze ETF bitcoin spot. Może mieć to podstawy wobec specyficznych obaw dot. rynku spot. Analiza Berenberg wskazuje, że zaangażowanie Coinbase w sprawę ETF skomplikowało sprawę. Giełda sama jest na wojennej ścieżce z SEC. Zaproponowała umowy o współdzieleniu nadzoru z regulowanymi giełdami, na których znajdują się potencjalne notowania ETF.
Mowa m.in. o chicagowskiej giełdzie CBOE Global Markets oraz Nasdaq. Przecież jeszcze na początku roku regulator pozwał Coinbase za rzekome naruszenie amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych. Berenerg w nocie wskazał dokładnie, że ’Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby potencjalne zaangażowanie giełdy Coinbase w proces funduszy ETF miało służyć jako część zmienionych argumentów SEC za odrzuceniem wniosków’. Jednocześnie prawnicy z Vedder Price podważają działania SEC ponieważ agencja została skarcona przez sąd. Sędziowie wybili jej z ręki szereg argumentów.
Słaby sierpień – co dalej?
Cena Bitcoina spadła o blisko 1000 USD w ciągu dwóch godzin. Kryptowaluta nowy miesiąc wita spadkami, po 11% spadkach w sierpniu. Według części analityków on-chain poniżej 25,400 USD nie ma silnego popytu, co może sprzyjać szybkiej korekcie w stronę 23,000 USD. Poniższy wykres Glassnode śledzi on cenę, po której otwierano bieżące transakcje. To działa jako pewnego rodzaju mapa popytu i podaży. Pomaga w szacowaniu poziomów wsparcia i oporu cenowego.
Przełamanie 23 000 USD nie byłoby dla części niedźwiedzi zaskoczeniem. Jeden z analityków on-chain przytaczanych przez Cointelegraph wskazał, że 24 750 USD musi zostać utrzymane, aby byki miały szansę na odreagowanie. Dane CoinGlass wskazały, że 31 sierpnia wywołał największy wolumen długich likwidacji BTC od czasu 10% spadku Bitcoina na początku miesiąca. Likwidacje wyniosły 41 milionów dolarów, a łączna ich suma wyniosła 108 milionów dolarów.
Wciąż dość mocny obraz rynku pracy w Stanach może zachęcić Fed do kolejnych podwyżek stóp. Lub co najmniej dłuższego utrzymania pro-dolarowej polityki. Co do zasady mocny dolar nie sprzyja Bitcoinowi. Dzisiejszy wzrost bezrobocia w USA z 3,5% do 3,8% wynikał nie tyle z redukcji etatów, co nowych osób na rynku pracy co ma miejsce cyklicznie – niemal każdej jesieni.
Odczyt zmiany zatrudnienia poza rolnictwem w USA na poziomie 187 tys. pobił zdecydowaną większość prognoz funduszy i banków. Mediana wskazywała na 170 tys.!
Może Cię zainteresuje: