Cena Bitcoina rośnie! Zamek 40k zdobyty? Oto powody

Cena Bitcoina, wiodącej kryptowaluty na świecie, przekroczyła właśnie próg 39 000 USD po raz pierwszy od maja 2022 r., dotykając nawet przez moment pułapu 39 500 na większości platform i wynosząc ok. 39 300 dolarów na moment powstawania tego tekstu. Gwałtownej aprecjacji kryptowaluty towarzyszyły też przyrosty wartości altcoinów. Jakie powody stoją za nowym sentymentem u kupujących? Posłuchajcie.

Cena Bitcoina na poziomach niewidzianych od dawna

Niespodziewany wzrost wartości Bitcoina spowodował chwilowy impuls aż do 39 700 USD za sztukę na niektórych giełdach, wywołując w mediach społecznościowych prawdziwą euforię. Wielu obserwatorów rynku zwraca uwagę na to, jak ważny jest psychologiczny poziom 40k za BTC oraz jak niewiele długoterminowych poziomów oporu jest na wyższych pułapach kursowych. Czy po pokonaniu tej przeszkody czekają nas nieprzerwane wzrosty i tzw. price discovery? Wiele na to wskazuje, aczkolwiek ostatecznie to zawsze zadecyduje rynek.

Kurs BTC, fot. TradingView

Katalizatorem nowej zielonej fali wydaje się być zazębienie się kilku czynników. Po pierwsze, mamy drugi dzień grudnia. Początek nowego miesiąca to często czas rozstrzygnięć, wielu inwestorów podpina się więc pod tzw. rajd św. Mikołaja- czas, kiedy to w związku ze zwiększonym globalnym popytem dochodzi najczęściej do lepszych wyników na głównych indeksach giełdowych.

Drugim katalizatorem wydaje się być niedawne, czwartkowe przemówienie prezesa amerykańskiego banku centralnego czyli Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome’a Powella. Uwagi przewodniczącego podsyciły nadzieje inwestorów, że cięcia stóp procentowych w największej gospodarce na świecie mogą zostać wprowadzone wcześniej niż początkowo zakładano. Inflacja wydaje się być utrzymywana w ryzach, a uczestnicy rynku coraz częściej sygnalizują większy apetyt na pieniądz niż aktualnie umożliwia Fed.

Kolejnym czynnikiem jest powtarzany do znudzenia nadchodzący fundusz giełdowy z BTC jako aktywem bazowym, czyli słynny Bitcoin ETF. Komisja SEC prawdopodobnie wyda decyzję pozytywną do połowy stycznia, przynajmniej jeśli wierzyć zapewnieniom analityków z Bloomberg Intelligence którzy są najbliżej źródła.

Zobacz też: 10 kryptowalut o największej aktywności deweloperskiej w listopadzie. Czy to gemy na nową hossę?

Sezonowość na rynku krypto

Reperkusje najnowszego ruchu rynkowego na północ były odczuwalne najboleśniej przez grających na spadki: w ciągu ostatniej godziny zlikwidowano ponad 50 mln dolarów w pozycjach krótkich. Dane szczegółowe wskazują, że Bitcoin odpowiadał za 24,13 miliona dolarów w likwidacjach, Ethereum (ETH) za 20,66 milionów, a Solana (SOL) za 1,27 mln USD. Rozmaite pozostałe altcoiny doświadczyły likwidacji na mniejszą skalę. I to właśnie z pieniędzy shortujących opłacono w zasadzie ów silny, północny impuls do góry.

fot. CoinMarketCap

Czy zdołamy jednak utrzymać te wzrosty i zdobędziemy na dobre zamek 40 tysięcy? A może to pesymiści ostatecznie zwyciężą a rynek już dawno zdyskontował pozytywne wiadomości? Czas pokaże.

Może Cię zainteresować:

AltcoinBitcoinBlockchainBTCETFFedKryptowalutyRajd świętego MikołajaUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz